ISSN 1338-0389

Prejsť na

Hladinu Slatiny opäť zaplavili telá uhynutých rýb. Ochranári prosia verejnosť o pomoc

Date:

WWF Slovensko |MM| Kto, alebo čo môže za ďalší úhyn rýb v Slatine? Už po niekoľkýkrát v priebehu krátkeho obdobia bola krásna podpoľanská riečka s najväčšou pravdepodobnosťou vytrávená. Ochranári, rybári aj miestni obyvatelia sú bezmocní, žiadajú verejnosť o pomoc.

“Prosíme naozaj každého v Podpoľaní, všímajte si svoje okolie, susedov, firmy v okolí. Nie je možné, aby nám každú chvíľu v rieke plávali mŕtve a zomierajúce ryby,” apeluje na verejnosť Martina Paulíková, manažérka pre ochranu vôd WWF s tým, že akékoľvek znečisťovanie riek má samozrejme negatívny vplyv aj na ďalšie životy, vrátane tých ľudských. Pri podozrení na poškodzovanie životného prostredia treba preto ihneď volať číslo 158.

Ochranári prírody z Podpoľania začali po víkendovej udalosti vytvárať podpornú monitorovaciu skupinu, do ktorej sa môžu prihlásiť dobrovoľníci z ktoréhokoľvek miesta pri rieke Slatina. Na email otrava@ryby.sk je potrebné poslať krátku informáciu o sebe a o tom, ktoré miesto pri Slatine má dobrovoľník možnosť ihneď zmonitorovať v prípade hláseného úhynu rýb alebo zmeny vlastností vody. Pri snahe vytvoriť koordinovanú skupinu ľudí, ktorá bude schopná bezprostredne po nahlásení problému na rieke identifikovať detaily znečistenia, odobrať vodu či urobiť paralelne na viacerých miestach videá a fotografie, spolupracuje cez svojich miestnych expertov aj WWF Slovensko.

Smutnou víkendovou udalosťou sa už zaoberá Slovenská inšpekcia životného prostredia aj enviropolícia. Hoci je príčina skazy zatiaľ nejasná, s prípadmi z predchádzajúcich mesiacov má veľa spoločného. Všetky incidenty sa odohrali ku koncu týždňa, vo večerných hodinách, v nie príliš vzdialených lokalitách. Vzniká teda podozrenie, že v rieke končí toxická látka z rovnakého zdroja. “Každá informácia môže byť užitočná. Toto sa nedá riešiť až keď nájdeme rieku plnú mŕtvych rýb, vtedy je už neskoro,” uzatvára Martina Paulíková.

Rieka Slatina zaplakala tento víkend  už po niekoľký raz v priebehu krátkeho obdobia. Telá mŕtvych rýb boli viditeľné od Zvolenskej Slatiny až po Môťovskú priehradu vo Zvolene. Voda zabíjala beličky, podustvy, pleskáče a ďalšie druhy rýb rôznych veľkostí. Na to, že sa s riekou opäť niečo deje, upozornili obyvatelia Slatinky v piatok podvečer.

O WWF
WWF (Svetový fond na ochranu prírody) je najväčšou nezávislou organizáciou na ochranu prírody na svete. WWF sa systematicky venuje ochrane prírody a udržateľnému rozvoju, pracuje na ochrane voľne žijúcich živočíchov, lesov, oceánov a sladkovodných ekosystémov a sústreďuje sa na hlavné príčiny straty biodiverzity, vrátane spôsobu výroby energie a potravín, potrebu transformácie ekonomiky, ozelenenia investícií a udržateľného využitia prírodných zdrojov. WWF aktívne pôsobí v takmer 100 krajinách sveta na 6 kontinentoch. Na Slovensku pôsobí organizácia od roku 2014 a ako samostatná pobočka od roku 2019. Tím WWF Slovensko sa prioritne sústreďuje na tri oblasti – ochranu lesov, vôd a voľne žijúcich živočíchov. Poslaním WWF je tvoriť budúcnosť, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou.

Zdieľajte tento článok:

Najčítanejšie

Ďalšie články
Prečítajte si

Enviropolícia žiada o pomoc pri identifikácii osôb, ktoré neoprávnene jazdili v Súľovských vrchoch – VIDEO

Prezídium PZ SR |MM|  Enviropolicajti oddelenia Žilina odboru odhaľovania...

Tragická dopravná nehoda neďaleko Bytče

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách...

Vynikajúca práca policajtov! V Pate odstavili podvodníkov „klampiarov“. Cudzinci okrádali seniorov v okrese Galanta

KR PZ Trnava |MM|  Galantskí kriminalisti zadržali 3 mužov,...

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke...