ISSN 1338-0389

Prejsť na

Dreviny mu prekážali pri výstavbe chatky, tak ich vyrúbal. Teraz čelí obvineniu. 

Date:

Prezídium PZ SR  |MM|  Vyšetrovateľ oddelenia Trenčín odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality NCODK P PZ vzniesol obvinenie 39-ročnému M. D. z Považskej Bystrice za prečin porušovanie ochrany stromov a krov podľa § 306 Trestného zákona v súbehu s prečinom ohrozenie a poškodenie životného prostredia podľa § 300 Trestného zákona.

Obvinený muž v máji tohto roku vyrúbal bez príslušných povolení dreviny v k. ú. Prečín, v okrese Považská Bystrica. Tie sa nachádzali v 2. stupni ochrany prírody a krajiny na území Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Po ich výrube na tejto ploche začal neoprávnene stavať stavbu.

Spoločenská hodnota vyrúbaných celkovo 7 drevín (a to 4 ks slivky domácej (Prunus domestica), 1 ks jaseňa štíhleho (Fraxinus excelsior), 1 ks javora poľného (Acer campestre) a 1 ks vŕby krehkej (Salix fragilis), ktoré sa nachádzali v chránenom vtáčom území Strážovské vrchy, ako aj na území regionálneho terestrického biokoridoru a zároveň v bezprostrednej blízkosti regionálneho hydrického biokoridoru Domanižanka, bola vyčíslená Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky na takmer 3.300,- eur.

Obvinený následne na pozemku v k. ú. Prečín, v rozpore s príslušnými právnymi predpismi a bez povolenia stavebného úradu a príslušného orgánu ochrany prírody vykonal vŕtacie práce. Do zeme vyvŕtal sedem dier, do ktorých vložil plastové potrubie slúžiace na vybetónovanie nosných pilierov. Jeho úmyslom bolo postaviť chatku.

Kto v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na úseku lesného hospodárstva alebo všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny vo väčšom rozsahu poškodí alebo zničí strom alebo ker, alebo ich vyrúbe, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Ak páchateľ neoprávnene postaví stavbu v chránenom území, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.  

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje občanov, že výruby stromov a krov sú upravené právnymi predpismi a nie je možné ich vykonávať svojvoľne. V prípade porušenia právnych predpisov na úseku lesného hospodárstva alebo právnych predpisov na úseku ochrany prírody a krajiny protiprávnym výrubom stromov alebo krov alebo ich poškodením, sa osoba ktorá takto konala dopustí – v závislosti od rozsahu protiprávneho konania, priestupku, správneho deliktu alebo aj trestného činu.                                                             

Zdieľajte tento článok:

Najčítanejšie

Ďalšie články
Prečítajte si

Enviropolícia žiada o pomoc pri identifikácii osôb, ktoré neoprávnene jazdili v Súľovských vrchoch – VIDEO

Prezídium PZ SR |MM|  Enviropolicajti oddelenia Žilina odboru odhaľovania...

Tragická dopravná nehoda neďaleko Bytče

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách...

Vynikajúca práca policajtov! V Pate odstavili podvodníkov „klampiarov“. Cudzinci okrádali seniorov v okrese Galanta

KR PZ Trnava |MM|  Galantskí kriminalisti zadržali 3 mužov,...

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke...