ISSN 1338-0389

Pozor, nabíjanie mobilu na verejných nabíjačkách môže viesť aj ku krádeži identity!

Národný bezpečnostný úrad upozorňuje!

Používate mapy, k tomu fotíte a nevynecháte ani sociálne siete. Baterka vášho mobilu je už skoro na nule, a preto sa ho rozhodnete nabiť. Nerobte to ale na verejných nabíjačkách, ktoré nájdete napríklad v autobusoch či nákupných centrách. Mohli by ste sa stať obeťou taktiky „juice jackingu“, ktorú využívajú kyberzločinci.

Národný bezpečnostný úrad upozorňuje, že útočníci môžu do verejných nabíjacích staníc nahrať škodlivý softvér. Vďaka nemu vedia počas nabíjania získať prístup k pripojeným zariadeniam.

Ako to funguje? Keď sa váš telefón pripojí k inému zariadeniu, spáruje sa s ním a považuje ho za dôveryhodné. To znamená, že medzi sebou budú môcť zdieľať informácie. USB kábel sa teda počas nabíjania pre útočníka stáva vstupnou bránou do vášho zariadenia.

Nainštalovať vám môžu malvér, ktorý vám zablokuje zariadenie alebo pošle vaše osobné údaje a heslá priamo páchateľovi. Zločinci potom môžu tieto informácie použiť na prístup k online účtom, internet bankingu alebo ich predať. Ak ich získajú dosť, môžu vám ukradnúť identitu a vystupovať vo vašom mene.

Ako sa chrániť pred „juice jackingom“?

Používajte bežné zásuvky, vlastné nabíjačky a USB káble.
Noste so sebou externú nabíjačku.
Cestujte s káblom, ktorý je určený len na nabíjanie a ktorý počas nabíjania zabraňuje odosielaniu alebo prijímaniu údajov. Kúpte si ho však od dôveryhodného dodávateľa.
Ak pripojíte svoje zariadenie do USB portu a zobrazí sa vám výzva, podľa ktorej máte „zdieľať údaje“, „dôverovať tomuto počítaču“ alebo „iba nabíjať“, vždy vyberte možnosť „iba nabíjať“.

zdroj: Národný bezpečnostný úrad FB

Stay in the Loop

Get the daily email from CryptoNews that makes reading the news actually enjoyable. Join our mailing list to stay in the loop to stay informed, for free.

Latest stories

- Advertisement - spot_img

You might also like...