ISSN 1338-0389

Prejsť na

Parlamentné voľby 2023: obce a mestá do 19. júna zverejnia informáciu o práve voliť a byť volený

Date:

MV SR |MM| Obce a mestá zverejnia najneskôr do pondelka 19. júna 2023 na úradnej tabuli a na webovom sídle, ak ho majú zriadené, informáciu o podmienkach práva voliť a byť volený vo voľbách do Národnej rady SR. Lehotu ukladá zákon o podmienkach výkonu volebného práva. Parlamentné voľby sa uskutočnia v sobotu 30. septembra 2023.

Ministerstvo vnútra zabezpečilo pre samosprávy vzor informácie a zverejnilo ho na svojom webe na odkaze: https://www.minv.sk/?nr23-vzory1. V obciach, v ktorých majú obyvatelia právo používať v úradnom styku jazyk národnostnej menšiny, bude informácia pre voliča uverejnená aj v jazyku príslušnej menšiny.

Právo voliť do Národnej rady SR má občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak.

Za poslanca Národnej rady SR môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na Slovensku. Prekážkou práva byť volený je výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené, pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.

Volič môže hlasovať v okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, alebo v ktoromkoľvek volebnom okrsku na základe hlasovacieho preukazu. Zo zahraničia je možné voliť poštou. Pre ilustráciu: pri posledných voľbách do Národnej rady SR v roku 2020 bolo zapísaných v zoznamoch voličov 4 432 419 voličov.

O voľbu poštou je možné žiadať do 9. augusta. Hlasovacie preukazy začnú obce vydávať od 16. augusta 2023.

Voliči nájdu komplexné informácie k voľbám na webe MV SR: https://www.minv.sk/?volby-nrsr.

Zdieľajte tento článok:

Najčítanejšie

Ďalšie články
Prečítajte si

Enviropolícia žiada o pomoc pri identifikácii osôb, ktoré neoprávnene jazdili v Súľovských vrchoch – VIDEO

Prezídium PZ SR |MM|  Enviropolicajti oddelenia Žilina odboru odhaľovania...

Tragická dopravná nehoda neďaleko Bytče

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách...

Vynikajúca práca policajtov! V Pate odstavili podvodníkov „klampiarov“. Cudzinci okrádali seniorov v okrese Galanta

KR PZ Trnava |MM|  Galantskí kriminalisti zadržali 3 mužov,...

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke...