ISSN 1338-0389

Prejsť na

Pre zvládanie mimoriadnych udalostí v dôsledku klimatických zmien ministerstvo vnútra vybavilo hasičov súpravami mobilného zodolneného pracoviska

Date:

MV SR |MM| Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom realizácie projektu vybudovania systému Mobilnej komunikácie Hasičského a záchranného zboru zvyšuje úroveň pripravenosti Slovenska na zvládanie mimoriadnych udalostí  ovplyvnených zmenou klímy.

Hasiči majú  nové technické vybavenie, ktoré im uľahčí komunikáciu pri mimoriadnych udalostiach, slúži na včasné varovanie osôb, či vyhľadávanie osôb za pomoci kamerového systému s termokamerou.

 

„Som veľmi rád, že dnes odovzdávame techniku, ktorá pomôže hasičom v kľúčových a zlomových momentoch pritom ako si budú plniť svoje úlohy a povinnosti, aby ochránili zdravie, životy ale aj majetok obyvateľov Slovenska. Dnes odovzdávame techniku piatim Krajským riaditeľstvám Hasičského a záchranného zboru, nakoľko zariadenia už trom krajským riaditeľstvám boli odovzdané. Verím, že táto technika bude nápomocná a verím, že ju  budeme môcť využívať na všetky krízové situácie, ktoré Slovensko čakajú. Som optimista, ale tých prírodných katastrof môže prísť veľa,“ povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii v utorok 31. októbra 2023.

 

„Chcem sa pri tejto príležitosti hasičom poďakovať, že pri zásahoch denne nasadzujú vlastné zdravie a životy, majú snahu sa neustále zdokonaľovať, vzdelávať, prechádzajú výcvikom, čo je vidieť aj dnes v súvislosti s odovzdávaním tejto techniky. Hasiči sú vyškolení na jej používanie,“ povedala štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

Systém pozostáva z 8 samostatných identických súprav technických prostriedkov /pre každý kraj jedna súprava/, súčasťou ktorej sú zariadenia informačno-komunikačnej infraštruktúry. To znamená internet, satelitný systém, rádiostanice a modul vyrozumievacieho bezpilotného leteckého systému vybavený reflektorom, kamerou s vysokým rozlíšením, reproduktorom a ďalšími technickými zariadeniami, ktoré zasahujúcemu modulu poslúžia napríklad na včasné varovanie osôb, či vyhľadávanie osôb za pomoci kamerového systému s termokamerou.

 

Cieľom  tohto projektu  je prostredníctvom týchto sád  vytvoriť 8 zodolnených komunikačných pracovísk v rámci ôsmich Krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru. Kombináciou hardvéru a softvéru sú prepojiteľné navzájom, vedia vytvoriť sieť, ktorá spoločne komunikuje v rámci operačného a taktického riadenia. Cieľom je vytvoriť operačné stredisko, komunikačné centrum tam, kde technologická vybavenosť v teréne nebola vytvorená pred mimoriadnou udalosťou, alebo bola pri mimoriadnej udalosti poškodená a nahradiť ju,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.  

Projekt Mobilná komunikácia HaZZ je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia. 

Zdieľajte tento článok:

Najčítanejšie

Ďalšie články
Prečítajte si

Enviropolícia žiada o pomoc pri identifikácii osôb, ktoré neoprávnene jazdili v Súľovských vrchoch – VIDEO

Prezídium PZ SR |MM|  Enviropolicajti oddelenia Žilina odboru odhaľovania...

Tragická dopravná nehoda neďaleko Bytče

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách...

Vynikajúca práca policajtov! V Pate odstavili podvodníkov „klampiarov“. Cudzinci okrádali seniorov v okrese Galanta

KR PZ Trnava |MM|  Galantskí kriminalisti zadržali 3 mužov,...

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke...