ISSN 1338-0389

Prejsť na

Vláda schválila komplexný plán na odstránenie PCB látok v Chemko Strážske

Date:

MV SR |MM| Ministerstvá vnútra a životného prostredia predložili na rokovanie vlády materiál, ktorý predstavuje reálny krok na odstránenie sudov s PCB látkami z areálu Chemka Strážske. Do konca roku 2025 bude postupne odstránených zhruba 5-tisíc sudov s nebezpečnými odpadmi. Zároveň začiatkom roka bude pokračovať geologický prieskum, ktorého výsledky umožnia nastaviť komplexný sanačný projekt celej lokality.

„Obyvatelia v Strážskom hovoria, že ak by každá delegácia z Bratislavy, ktorá si prišla spraviť vyhlásenie k PCB látkam zobrala do auta jeden sud, tak už je problém vyriešený. A majú pravdu. Namiesto prehadzovania si zodpovednosti medzi dvomi rezortami sme pripravili a schválili ucelený plán na odstraňovanie látok,“ vyhlásil Martin Královič, štátny tajomník ministerstva vnútra.

Envirorezort po dohode s ministerstvom vnútra aktuálne spúšťa prípravu verejného obstarávania na zneškodnenie nebezpečných odpadov z lokalít tzv. Ošipárne a Teplárne. Podľa Milana Chrenka, ministra životného prostredia, štát začína splácať dlh obyvateľom Zemplína.

„Zdravie ľudí žijúcich v blízkosti jednej z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku musí byť prioritou pre každú vládu. Chcel by som poďakovať aj kolegom na ministerstve vnútra za spoluprácu,“ zdôraznil Milan Chrenko, minister životného prostredia.

Zneškodnenie nebezpečných odpadov v areáli Chemka Strážske sa uskutoční v dvoch fázach. Do konca roku 2024 má byť z lokality Ošipárne zneškodnených 150 ton nebezpečného odpadu. V druhom kole sa počíta s odstránením približne 5 000 sudov s nebezpečným PCB odpadom z tzv. Teplárne.

Ministerstvo už zrealizovalo trhové konzultácie a verejné obstarávanie ministerstvo vyhlási v najbližších týždňoch. Odhadované náklady na prvú fázu predstavujú jeden milión eur.

Verejné obstarávanie na zneškodnenie odpadu z lokality Teplárne plánuje envirorezort vyhlásiť do konca roka 2024. Envirorezort tiež v spolupráci s rezortom pôdohospodárstva pripraví komplexný návrh na zneškodnenie nebezpečných odpadov s obsahom pesticídnych perzistentných organických látok na území Slovenska.

Zdieľajte tento článok:

Najčítanejšie

Ďalšie články
Prečítajte si

Enviropolícia žiada o pomoc pri identifikácii osôb, ktoré neoprávnene jazdili v Súľovských vrchoch – VIDEO

Prezídium PZ SR |MM|  Enviropolicajti oddelenia Žilina odboru odhaľovania...

Tragická dopravná nehoda neďaleko Bytče

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách...

Vynikajúca práca policajtov! V Pate odstavili podvodníkov „klampiarov“. Cudzinci okrádali seniorov v okrese Galanta

KR PZ Trnava |MM|  Galantskí kriminalisti zadržali 3 mužov,...

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke...