ISSN 1338-0389

Najviac stupňov povodňovej aktivity vyhlásili v Prešovskom kraji

MV SR |MM|  Na území Slovenskej republiky je najviac vyhlásených stupňov povodňovej aktivity v Prešovskom kraji,  a to najmä v okresoch Svidník a Bardejov. V okrese Svidník sú stupne povodňovej aktivity vyhlásené v 14 obciach a v okrese Bardejov až v 18 obciach. K 24. júlu 2023 je vyhlásených na území SR 58 druhých a 4 tretie stupne povodňovej aktivity.

V ktorých regiónoch hrozia povodne v najbližších dňoch?

Predpovednú povodňovú službu vykonáva Slovenský hydrometeorologický ústav.  Aktuálne na celom území SR platí výstraha 1. stupňa pred búrkami od pondelka 24. júla 2023 od 15:00 do stredy 26. júla 2023 do 22:00 Na 24. júl je vydaná aj výstraha 2. stupňa pred búrkami od 17:00 do 24:00 pre celý Bratislavský, Trnavský, Nitriansky kraj, takmer celý Trenčiansky kraj a pre okres Žarnovica v Banskobystrickom kraji.

Vzhľadom na vývoj počasia očakávame na tokoch ustálenosť až mierny pokles vodných hladín. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.).

 Na celom území SR je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 50 mm / 30 min, s nárazmi vetra 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h) a s krúpami aj s priemerom nad 2 cm. Na miestach s intenzívnymi zrážkami z búrok možný prechodný vzostup.

Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakávame na tokoch východného Slovenska ustálenosť až mierny pokles vodných hladín, na miestach s búrkovou činnosťou možnosť prechodného vzostupu, hlavne na malých tokoch.

 Aktuálne vyhlásené stupne povodňovej aktivity

 

Kraj II. stupeň SPA III. stupeň SPA
BB 20
BA
KE 2
NR
PO 34 4
TN 1
TT
ZA 1
SPOLU 58 4

Stay in the Loop

Get the daily email from CryptoNews that makes reading the news actually enjoyable. Join our mailing list to stay in the loop to stay informed, for free.

Latest stories

- Advertisement - spot_img

You might also like...