ISSN 1338-0389

Prejsť na

Najviac stupňov povodňovej aktivity vyhlásili v Prešovskom kraji

Date:

MV SR |MM|  Na území Slovenskej republiky je najviac vyhlásených stupňov povodňovej aktivity v Prešovskom kraji,  a to najmä v okresoch Svidník a Bardejov. V okrese Svidník sú stupne povodňovej aktivity vyhlásené v 14 obciach a v okrese Bardejov až v 18 obciach. K 24. júlu 2023 je vyhlásených na území SR 58 druhých a 4 tretie stupne povodňovej aktivity.

V ktorých regiónoch hrozia povodne v najbližších dňoch?

Predpovednú povodňovú službu vykonáva Slovenský hydrometeorologický ústav.  Aktuálne na celom území SR platí výstraha 1. stupňa pred búrkami od pondelka 24. júla 2023 od 15:00 do stredy 26. júla 2023 do 22:00 Na 24. júl je vydaná aj výstraha 2. stupňa pred búrkami od 17:00 do 24:00 pre celý Bratislavský, Trnavský, Nitriansky kraj, takmer celý Trenčiansky kraj a pre okres Žarnovica v Banskobystrickom kraji.

Vzhľadom na vývoj počasia očakávame na tokoch ustálenosť až mierny pokles vodných hladín. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.).

 Na celom území SR je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 50 mm / 30 min, s nárazmi vetra 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h) a s krúpami aj s priemerom nad 2 cm. Na miestach s intenzívnymi zrážkami z búrok možný prechodný vzostup.

Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakávame na tokoch východného Slovenska ustálenosť až mierny pokles vodných hladín, na miestach s búrkovou činnosťou možnosť prechodného vzostupu, hlavne na malých tokoch.

 Aktuálne vyhlásené stupne povodňovej aktivity

 

Kraj II. stupeň SPA III. stupeň SPA
BB 20
BA
KE 2
NR
PO 34 4
TN 1
TT
ZA 1
SPOLU 58 4

Zdieľajte tento článok:

Najčítanejšie

Ďalšie články
Prečítajte si

Enviropolícia žiada o pomoc pri identifikácii osôb, ktoré neoprávnene jazdili v Súľovských vrchoch – VIDEO

Prezídium PZ SR |MM|  Enviropolicajti oddelenia Žilina odboru odhaľovania...

Tragická dopravná nehoda neďaleko Bytče

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách...

Vynikajúca práca policajtov! V Pate odstavili podvodníkov „klampiarov“. Cudzinci okrádali seniorov v okrese Galanta

KR PZ Trnava |MM|  Galantskí kriminalisti zadržali 3 mužov,...

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke...