ISSN 1338-0389

Prejsť na

Galantská nemocnica otvára nový urgentný príjem

Date:

ProCare, a.s., Svet zdravia, a.s. |MM| Väčšie a modernejšie priestory, crash room, izolačná miestnosť s vlastným filtrom aj nové prístrojové vybavenie. Nemocnica Svet zdravia Galanta sa o akútnych pacientov postará v úplne nových priestoroch. Urgentný príjem sa teraz nachádza na jednom podlaží s rádiodiagnostickým pracoviskom a oddelením anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny. Vďaka tomu bude starostlivosť o pacientov v najkritickejšom stave ešte rýchlejšia, čo zvýši ich šancu na prežitie a uzdravenie. Na oddelení tiež pribudla nová resuscitačná miestnosť vybavená takmer ako plnohodnotná operačná sála a novinkou je aj zavedenie moderného triediaceho systému pacientov, tzv. triáž. Komplexnú rekonštrukciu priestorov nemocnica spolufinancovala z eurofondov a celkové náklady sa doteraz vyšplhali na 1,8 mil. eur.

„Galantská nemocnica je materiálno-technicky aj personálne pripravená naďalej poskytovať pacientom 150-tisícovej spádovej oblasti okresov Galanty a Šale špičkovú akútnu zdravotnú starostlivosť. Tím nemocnice to potvrdil počas pandémie, potvrdzuje to aj teraz, kedy z roka na rok rastie počet pacientov v kritickom stave. Práve z dôvodu vysokej koncentrácie obyvateľstva, priemyselných parkov a domovov sociálnych služieb sme požiadali ministerstvo zdravotníctva o preradenie nemocnice do vyššej druhej kategórie,“ zdôraznil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.

„Prebratím galantskej nemocnice sieťou Svet zdravia sa už od roku 2015 začala projekcia celého prvého podlažia, tzv. hot floor, kde sa najprv zrekonštruovala celá rádiodiagnostika a následne sme v rámci eurofondového projektu prebudovali oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti. Nový urgentný príjem je poslednou časťou, ktorá dotvorila hot floor. Celé poschodie má teraz absolútnu nadväznosť, čím sme skrátili cesty pacienta a dokážeme zvýšiť šance na prežitie pacientov v najkritickejšom stave. Celkové investície do menovaných oddelení za posledných šesť rokov prevyšujú 5 miliónov eur,“ uviedla Alexandra Pavlovičová, riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Galanta.

Stavba urgentného príjmu sa mala začať už v roku 2020, čo však znemožnila a skomplikovala pandémia. Nakoniec sa teda začala v septembri 2022 a prebiehala do júna tohto roka. Nové pracovisko má dva vstupy, z ktorých jeden je pre sanitky, izolačnú miestnosť s vlastným filtrom, päť ambulancií, crash room či deväť expektačných lôžok.

„Až šesť observačných lôžok je monitorovaných kamerami s mikrofónmi, čo znamená, že máme pod kontrolou viac pacientov naraz. V jeden čas tak vieme pekne sledovať pacienta s podozrením na infarkt, srdcovou arytmiou či krvácaním z konečníka. Okrem toho, že tak vieme rýchlejšie zistiť zmenu pacientovho stavu a zasiahnuť, vidíme aj to, či si napríklad nejde omylom vytrhnúť vnútrožilovú kanylu. Takáto vymoženosť nie je na urgentných príjmoch štandardom,“ dodáva Jozef Fatrsík, vedúci lekár urgentného príjmu Nemocnice Svet zdravia Galanta.

 

Pribudol moderný crash room

Na urgente vznikli nové priestranné vyšetrovne pre pacientov s internými, chirurgickými a neurologickými ochoreniami, ktoré sa kompletne vybavili medicínskymi prístrojmi. Pribudla i moderná resuscitačná miestnosť pre starostlivosť o pacientov v mimoriadne závažnom a život ohrozujúcom stave, tzv. crash room. Miestnosť je plne zariadená špičkovým prístrojovým vybavením podobným tomu, aký obsahuje štandardná operačná sála vrátane operačného stola a operačnej lampy.

Triáž pacientov

Súčasťou urgentného príjmu bude aj čakáreň s vlastným miestom pre sestru. Poradie ošetrenia pacientov bude pritom založené na modernom triediacom systéme, tzv. triáži. Sestra pacientov bude radiť do piatich skupín podľa naliehavosti ich zdravotného stavu a najvážnejšie prípady budú zdravotníci riešiť okamžite. Vďaka tomuto opatreniu a spôsobu kategorizácie pacientov by sa mali výrazne zvýšiť šance pacientov so závažným úrazom a ochorením na prežitie a na celkové uzdravenie.

Jednotlivé farebné skupiny sa líšia nielen naliehavosťou, ale aj predbežným časom do ošetrenia. Skupiny červenej a oranžovej farby signalizujú najvyššiu prioritu – ohrozenie života a nutnosť okamžitého vyšetrenia, ostatné farebné skupiny znamenajú, že život nie je ohrozený, a preto je pacient k ošetreniu zavolaný hneď, ako to je možné.

Mesačne na urgente vyšetria 2000 až 3000 pacientov

Galantská nemocnica zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 150 000 obyvateľov. Počet vyšetrených pacientov na urgentnom príjme v priebehu pár rokov výrazne stúpol. Kým v roku 2018 na urgente prijali približne 18 000 pacientov, minulý rok to bolo až 26 000 pacientov. Silným faktorom tohto vysokého počtu je aj veľká koncentrácia priemyselných firiem či viac ako 30 domovov dôchodcov v okrese.

Napriek tomu, že nemocnica nemá detský urgentný príjem, až 30 % zranených pacientov tvoria práve deti. Denne tak vyšetrujú mnoho detských pacientov, ktorým buď pomôžu na mieste alebo ich, v prípade vážnych stavov, posielajú na vyššie pracoviská. Aj preto nemocnica priamo na urgente zriadila samostatnú čakáreň pre deti a ich rodičov i detskú vyšetrovňu. Malí pacienti tak budú oddelení od prípadných neželaných situácií, ktoré bývajú na urgentných príjmoch často spôsobené napríklad pacientmi pod vplyvom alkoholu.

Stavbu nového urgentného príjmu nemocnica realizovala za plnej prevádzky. Dočasný urgent zatiaľ zriadili na treťom poschodí. Priestory nového urgentného príjmu budú pre pacientov otvorené v druhej polovici júla.

 

Zdieľajte tento článok:

Najčítanejšie

Ďalšie články
Prečítajte si

Enviropolícia žiada o pomoc pri identifikácii osôb, ktoré neoprávnene jazdili v Súľovských vrchoch – VIDEO

Prezídium PZ SR |MM|  Enviropolicajti oddelenia Žilina odboru odhaľovania...

Tragická dopravná nehoda neďaleko Bytče

KR PZ Žilina |MM| Dnešného dňa v ranných hodinách...

Vynikajúca práca policajtov! V Pate odstavili podvodníkov „klampiarov“. Cudzinci okrádali seniorov v okrese Galanta

KR PZ Trnava |MM|  Galantskí kriminalisti zadržali 3 mužov,...

Aj počas BLACK FRIDAY výpredajov buďte obozretní, pozor na online podvody!

Prezídium PZ SR |MM|  Ak podľahnete predvianočnej nákupnej horúčke...