Z tabliet by vyrobili viac ako 4,7 tony metamfetamínu

0
29

Prezídium PZ SR |MM|   Národná kriminálna agentúra sa zúčastnila medzinárodnej protidrogovej akcie s krycím názvom ARÉNA. Výsledkom akcie je 16 zadržaných osôb a vyše 2-miliónov eur zaistených v hotovosti.

Viac ako dva roky pôsobila na území Slovenskej republiky, Poľska, Českej republiky, a Rumunska, medzinárodná drogová organizovaná skupina. Jej členovia zadovažovali prekurzory na výrobu metamfetamínu. Konkrétne lieky obsahujúce efedrín a pseudoefedrín z legálnej farmaceutickej továrne v Rumunsku.

Pomocou viacerých firiem lieky transportovali z Rumunska do Poľska. Tam ich v skladoch prebaľovali a následne distribuovali medzi záujemcov v Poľsku, ale aj v Českej republike a na Slovensku, kde z nich vyrábali v nelegálnych drogových laboratóriách metamfetamín.

Doposiaľ sa podarilo zadokumentovať 97 takýchto transportov. V každom z nich prepravovali od 1000 do 2000 balení. V každom balení bolo až 1500 kusov tabliet, spolu teda takmer 169-miliónov. Z takéhoto množstva, by bolo možné, podľa znalcov, vyrobiť viac, ako 4,7 tony metamfetamínu.

Prekurzory s obsahom efedrínu a pseudoefedrínu boli obsiahnuté v dvoch liekoch. Jeden z nich bol registrovaný len v Rumunsku. Nebol teda registrovaný v žiadnej ďalšej krajne a tiež nemal povolenie na vývoz. Na druhý liek továreň nemala dokonca ani povolenie na výrobu a už vôbec nie na umiestnenie na trh. A to ako v Rumunsku, tak ani v žiadnej inej krajine.

Ako sme už spomenuli, oba druhy tabliet boli balené v plastových dózach po 1500 kusov. Takéto balenie určite nemá využitie na terapeutické účely. Výhodné je ale na zneužitie pri výrobe metamfetamínu v nelegálnych drogových laboratóriách.

Na boj proti drogovej trestnej činnosti takéhoto rozmeru bolo potrebné spojiť policajné sily a prokuratúry viacerých krajín. Preto Národná kriminálna agentúra (SR), Národní Protidrogová Centrála (ČR), Straz Graniczna (PL), Police Central Bureau of Investigation – CBŚP (PL), Romanian National Police Directorate for Countering Organised Crime – Central Antidrug Service (RO) za podpory EUROJUSTu a EUROPOLu podpísali dohodu o spoločnom vyšetrovacom tíme. Na Slovensku vykonávala aktívny dozor nad zákonnosťou trestného konania Krajská prokuratúra v Žiline.

V dňoch 26. februára až 02. marca tohto roku na Slovensku, v Poľsku, v Českej republike a v Rumunsku prebehla protidrogová akcia. Hneď prvý deň sme na území Slovenska zadržali štyri osoby. Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry ich obvinil z obzvlášť závažnej drogovej trestnej činnosti, páchanej po dlhší čas organizovanou skupinou. Práve oni mali organizovať a zabezpečovať nákup, transport a distribúciu liekov. Od výrobcu z Rumunska až po odberateľov v Poľsku. Sudca pre prípravné konania rozhodol, že tri osoby budeme stíhať väzobne a jednu na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne až na doživotie.

Národná kriminálna agentúra vykonala viaceré domové prehliadky, vrátane kancelárskych priestorov a prehľadala aj niekoľko motorových vozidiel. Pri prehliadkach zaistila 78 vecných stôp a viac ako 1,1-milióna EUR.

Kolegovia v Českej republike počas akcie zadržali dve osoby, celkom obvinili štyri osoby. Vykonali domové prehliadky, vrátane nebytových priestorov, pri ktorých zaistili viac ako 19-tisíc EUR, takmer 2-tisíc USD, takmer 600 CAD a 12 kusov strieborných a zlatých investičných mincí. V rukách českej polície skončili aj peňažné prostriedky na bankových účtoch vo výške viac ako 148- tisíc EUR, takmer 712-tisíc CZK a viac ako 22- tisíc PLN.

V Poľsku naši kolegovia zadržali a obvinili osem osôb. Zaistili viac ako 3,3 milióna tabliet s obsahom efedrínu a pseudoefedrínu v približnej hodnote 840-tisíc EUR. Okrem toho zaistili aj viac ako 366-tisíc PLN, takmer 178-tisíc EUR, 260 USD a 1400 CZK.

Rumunská polícia zadržala a väzobne stíha dve osoby.  Zaistila približne tri tony prekurzorov I. kategórie, niekoľko vyrobených šarží liekov a približne 600-tisíc EUR v hotovosti. A len pre úplnosť, továreň, kde boli lieky vyrábané, je už po úspešnej policajnej akcii zatvorená.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno