MV SR aktívne monitoruje situáciu v súvislosti s nelegálnou migráciou

0
51
foto: redakcia

MV SR |MM|  Ministerstvo vnútra aktívne monitoruje súčasnú situáciu, ktorá je pod kontrolou. Rezort postupuje v zmysle platnej legislatívy s prihliadnutím na celoeurópsky rozmer a platný Schengenský kódex. Prioritou ministerstva vnútra je hájiť záujmy Slovenskej republiky v súlade s platnou slovenskou a európskou legislatívou.

„V prihraničných oblastiach sú v spolupráci so samosprávami budované záchytné kapacity, rovnako tak okresné úrady v prípade potreby zvolali zasadnutie miestnych krízových štábov, zvýšila sa tiež hliadková činnosť v prihraničných oblastiach,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Len v Trnavskom kraji aktuálne vykonáva činnosť 52 hliadok, teda vyše 100 príslušníkov krajského riaditeľstva policajného zboru. Na mieste sú aj policajti Úradu hraničnej a cudzineckej polície, resp. Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii.

„Migranti sú situovaní na základných útvaroch policajného zboru, následne sú riešení príslušným útvarom cudzineckej polície. Ak je dôvod na zaistenie z dôvodu vyhostenia, v tom prípade sú umiestnení v záchytných táboroch v Sečovciach a v Medveďove, ktoré sú aktuálne naplnené na tri štvrtiny,“ povedal Robert Gucký, riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.

Ministerstvo vnútra proaktívne pripravuje v prípade potreby v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom iniciatívny krok, ak si to situácia vyžiada, na postavenie núdzového stanového mestečka.

Zástupcovia ministerstva vnútra sú v pravidelnom kontakte so svojimi zahraničnými partnermi vrátane kolegov z Česka.

„Slovensko posilňuje policajné hliadky dlhodobo, v súčasnosti zintenzívňujeme počet príslušníkov Policajného zboru na území Maďarska. Cieľom je ochrana hranice Schengenu a zníženie počtu nelegálnych migrantov,“ uzavrel Štefan Hamran, prezident Policajného zboru.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno