Medzinárodné preteky horských záchranárov

0
29

MV SR |MM|  Horská záchranná služba – oblastné stredisko HZS Nízke Tatry pripravila na 24. septembra 2022 Medzinárodné preteky horských služieb v Nízkych Tatrách v lokalite Demänovská dolina. Zároveň ide o 1. ročník Memoriálu Romana Bencúra, ktorým chcú horskí záchranári vzdať úctu svojmu tragicky zosnulému kolegovi, ktorému sa vášeň pre hory stala osudnou pri jednom zo zimných horských výstupov, kde ho nečakane strhla lavína. Na pretekoch si svoje sily a zručnosti otestujú horskí záchranári nielen zo Slovenska, ale aj z Česka a Poľska.

Akcia tohto formátu sa na Slovensku uskutoční po prvýkrát. Preteky preveria zručnosti a znalosti horských záchranárov oblastiach lezenia, fyzickej kondície, orientácie v teréne s GPS, práce s lanom, práce s technickými prostriedkami a zdravovedy. Na podujatí sa predstavia dvojčlenné tímy Horských záchranných služieb zo Slovenska, Českej republiky a Poľska.

 

„Tímová spolupráca je pri každodennej činnosti horských záchranárov, obzvlášť v ťažko dostupných terénoch  kľúčová. Zmeranie síl s okolitými štátmi horskej záchrany s dôrazom na bezpečnosť, opatrnosť, rýchlosť preverí nielen ich schopnosti, kompletný lezecký výstroj, ale zároveň upevní vzájomné  priateľské vzťahy s členmi horskej záchrannej služby zo susedných krajín,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec. 

Viac informácií o medzinárodných pretekoch nájdete na webe Horskej záchrannej služby.

Roman Bencúr

  • Narodil sa 19.11.1970 v Partizánskej Ľupči. Mal rád pohyb v horách a celkovo šport. Od roku 1998 pôsobil najprv ako dobrovoľný záchranár v Nízkych Tatrách a potom od 1.1.2005 sa stal profesionálnym záchranárom Horskej
    záchrannej služby, kde sa po čase stal inštruktorom.
  • Pôsobil tiež ako aktívny člen v horolezeckom oddiely ZŠK Jasná. Rád liezol v Tatrách letné aj zimné cesty, nepohrdol ani Alpami. Ako záchranár bol ľudský, pohotový a hlavne vždy dobre naladený, v práci sa vedel správne rozhodnúť. Pod heslom „šup šup mucko“ vždy motivoval arozveselil svojich kolegov.
  • Nakoniec sa mu jeho vášeň pre hory stala osudnou, a to pri zimnom výstupe Mlynárovým žľabom dňa 28 .2. 2019, kde ho nečakane strhla lavína.

Česť jeho pamiatke!

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno