AK CHCEME POCHOPIŤ PREČO NÁM TAK ZRIEDKAVO PRŠI

0
13
AK CHCEME POCHOPIŤ PREČO NÁM TAK ZRIEDKAVO PRŠI
Voda, ktorá sa cez vegetáciu vyparuje, v priemere do 8-ch dní sa vo forme dažďa vráti. Ak jej dovolíme zas ostať v krajine, vsiakne do pôdy a zas sa cez vegetáciu vyparí. Preto tá voda, ktorá sa vyparí nie je stráta. Stratenou vodou nastane vtedy, keď jej cez rôzne sofistikované rigoly, ktoré robíme v krajine dovolíme odtiecť do potoka, rieky a mora.
Žiaľ hlavne za ostatné polstoročie sme po krajine porobili toľko rigolikov, rigolov, tobogánov, nepriepustných plôch, odvodnených pôd, že sa nám stratilo zo Slovenska viac ako 15 mld. m3. Na plochu Slovenska je to 30 cm vodného stlpca. Preto nám klesli hladiny podzemných vôd, vyschli pramene, drobné vodné toky i niektore riečky. Poškodením krajiny ubúdne zo Slovenska v priemere 250 mil. m3 v priemere. Ale nie len to.
Menej sa nám vody vyparí, menej sa urodí vegetácie, menej sa termoreguluje krajina, menej sa rodí mrakov na oblohe a samozrejme zriedkavejšie zaprší. A keďže sa menej vody vyparuje, viacej sa krajina prehrieva, lebo sme pokazili klimatizačné zariadenie.
A riešenie? Ak zvýšime vodozádržnú kapacitu lesohospodárskej i urbanizovanej krajiny tak, že dokáže cyklický jednorázovo prijať o 250 mil. m3 dažďovej vody viac, do 10-tich rokoch vrátime Slovenskko na šťavnato zelenú trajektóriu. Obnovia sa nám pramene, hladiny podzemných vody stupnu, studne sa naplnia kryštáľovo čistou vodou, potokami a riekami bude tiecť viac čistej vody keď neprší a menej keď prší. Samozrejme v porovnaní s terajšou realitou.
A nie len vodáci si prídu na svoje, ale aj lesná zver, ktorá bude mať viac napájadiel v lesoch a nebude potrebovať vyliezať z lesa ako teraz. A biodiverzita? Bude tak bohatá flora a fauna, že ju nebude treba ani chrániť…
Tak aspoň si zasnívajme 🙂 Čo poviete?
Zdroj: FB

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno