Posilňujeme spoluprácu s UNHCR, štátny tajomník MV SR prijal novú riaditeľku kancelárie UNHCR na Slovensku

0
36

MV SR |MM|  Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vendelín Leitner v pondelok 25. júla prijal novú riaditeľku kancelárie Úradu Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) na Slovensku Danijelu Popovic Efendic. Hlavnou témou stretnutia bolo posilnenie ďalšej spolupráce s UNHCR v súvislosti s utečeneckou vlnou, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine.

UNHCR od vypuknutia vojny podporuje štáty susediace s Ukrajinou vrátane Slovenska, už začiatkom marca zverejnil prvý regionálny plán reakcie na utečencov. „S Úradom Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov máme spoločný cieľ, a to zabezpečiť dôstojnú pomoc a život ľudom v ohrození, ktorí sa ocitli na území Slovenskej republiky. Aj preto má ministerstvo vnútra záujem ďalej rozvíjať spoluprácu s UNHCR,“ povedal štátny tajomník rezortu vnútra Vendelín Leitner.

Zástupcovia ministerstva vnútra a UNHCR sa dohodli na príprave memoranda o porozumení a vzájomnej spolupráci, ktoré bude zohľadňovať novú situáciu v kontexte utečeneckej krízy. Výzvou v tomto období je spolupráca dotknutých subjektov pri  integrácii a inklúzii odídencov na území Slovenska, ale aj príprava na rôzne scenáre vývoja, ktoré môžu prísť na jeseň.

Štátny tajomník MV SR sa poďakoval UNHCR za úsilie a poskytnutú personálnu a finančnú pomoc Slovenskej republike pri zvládaní tejto bezprecedentnej krízy na našom území.  „Som hrdý na to, že Slovensko, jeho inštitúcie a obyvatelia  sú pripravení ísť povestnú extra míľu, aby vojnoví utečenci mali zabezpečenú pomoc a podporu. Ministerstvo vnútra vynakladá maximálne úsilie pre pomoc utečencom a je riadiacim orgánom migračnej krízy na Slovensku. Sme si však vedomí, že bez pomoci prichádzajúcej od širokej verejnosti a zo zahraničia by sme sa s výzvami tejto krízy dokázali len ťažko vyrovnať,“ povedal Vendelín Leitner.

Riaditeľka kancelárie UNHCR na Slovensku Danijela Popovic Efendic na stretnutí ocenila solidaritu a ústretovosť, ktorú Slovensko prejavilo voči ľuďom utekajúcim pred vojnou. Zároveň deklarovala pripravenosť UNHCR ďalej poskytovať pomoc, podporu a skúsenosti Slovenskej republike pri riešení utečeneckej krízy. „Sme tu preto, aby sme pomohli Slovensku. Čo budete potrebovať a čo môžeme urobiť, urobíme,“ povedala riaditeľka kancelárie UNHCR na Slovensku.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno