Vodiči, chodci a cyklisti – buďte voči sebe vzájomne ohľaduplní

0
11
pz sr

KR PZ Trenčín |MM|   Leto je v plnom prúde a covidové opatrenia, ktoré priniesli aj to, že sa na cestách pohybovalo menej vodičov i nemotorových účastníkov cestnej premávky máme nateraz za sebou. Na našich cestách je oveľa viac chodcov, cyklistov i kolobežkárov. Netreba zabúdať na to, že práve oni sú tí najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky.

Aj malá chvíľka nepozornosti môže mať fatálne následky, pričom za kratší koniec ťahajú práve nemotoroví účastníci cestnej premávky.

Polícia si uvedomuje zhoršujúcu sa situáciu v cestnej premávke. Vynakladáme maximálne úsilie, aby došlo k jej zlepšeniu. Okrem prevencie, je nútená vykonávať aj represiu. Bohužiaľ nie vždy stačí účastníka cestnej premávky len napomenúť. Hlavne pri vážnejšom porušení pravidiel cestnej premávky, je nutné aj uloženie pokuty, pričom nám záleží hlavne na tom, aby došlo k náprave a vodič už jazdil v zmysle predpisov.

Nedávno policajti v Prievidzi vyšetrovali dopravnú nehodu, pri ktorej chodec na priechode utrpel veľmi vážne zranenia. Našťastie žije, ale zo zranení sa bude liečiť dlhé týždne…

Chodci, dbajte na svoju bezpečnosť a pred vstupom na cestu a prechádzaním cez ňu sa presvedčte, či tak môžete spraviť bez toho, aby ste sa ohrozili. Udržujte počas prechádzania cez vozovku očný kontakt s prichádzajúcimi vozidlami, lebo vo veľkom množstve prípadov viete aj Vy svojim správaním zabrániť dopravnej nehode, čo i len obyčajným zastavením, keď vidíte, že vozidlo nespomaľuje.

Vodiči zvýšte opatrnosť v miestach, kde je dopravnou značkou vyznačený priechod pre chodcov, prípadne cyklistov. Veľmi často býva vodič osvetlený protiidúcim vozidlom, prípadne slnkom a prehliadne chodca na priechode. Ďalšou príčinou prehliadnutia chodca je jeho oblečenie, ktoré nie je zreteľne viditeľné a vodič si chodca na priechode nevšimne. Počas leta je na cestách aj viac detí, ktoré si užívajú prázdniny. Neraz sa stalo, že v zápale hry pozabudli na svoju bezpečnosť a vbehli prichádzajúcemu autu rovno pod kolesá.

Snažme sa byť ako účastníci cestnej premávky ohľaduplní, empatickí a predvídaví a prežime leto bez zbytočných komplikácií a tragédií.

 

Dávajte na seba pozor.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno