Dokedy?

0
5
Dokedy?
Za posledné roky sa na Slovensku udiali dve medializované tragédie so zámenou strán operácie.
V roku 2019 v nitrianskej nemocnici operovali nesprávne koleno. Ako uvádza šetrenie, k chybe viedlo viacero systémových pochybení. Na systémové chyby doplatil pacient a lekár.
Politici tlačili na nemocnicu aby ukážkovo potrestala daného lekára. Do nemocnice telefonicky volá vtedajší premiér a žiada aby demonštratívne daného lekára vyhodili. Nemocnica neskôr, na tlak lekárov prijala systémové opatrenia aby sa takéto chyby neopakovali ( viacnásobna kontrola správnej strany operácie, označenie miesta operácie a príprava pacienta ešte na oddeleni,…)
Rok 2021 v ružinovskej nemocnici pacientovi odstránili nesprávne oko.. slovenská verejnosť je zhrozená a znovu žiada tvrdý trest pre daného operatéra..
Poučenie – čo robíme na Slovensku zle:
Keby sa riešil systém a nie jednotlivec, tak po kauze NR kolena v normálnej krajine s normálnym ministerstvom zdtavotníctva sa mali prijať systémové opatrenia na zamedzenie takýchto pochybení vo všetkých nemocniciach, nie len v Nitre po tlaku lekárov.
Ak by sa tak stalo, po dvoch rokoch by sa tragédia v ružinovskej nemocnici nemusela stať.
Na Slovensku totiž všetci s krvou v očiach riešia toho, ktorý len doplatil na systém. Ale ak nevyriešime systém, pacientovi to nepomôže a rovnaké pochybenie sa skôr,či neskôr zopakuje a doplatí na to len ďalší nevinný pacient (a spolu s nim aj zdravotník).
Slovensko by sa malo menej zameriavať na trest pre jednotlivca a viac na prevenciu. Tá totiž skutočne ochráni všetkých pacientov.(žiadny zdravotník nechce svojmu pacientovi ublížiť a aj ten najtvrdší trest pre lekára už pacientom nepomôže)
A ďalší problém…
Dolhodobo my lekári upozorňujeme, že nedostatok personálu generuje chyby.
Ak mzsr a vláda stav nerieši, kto je potom zodpovedný?
Žiaľ, ak sa situácia s počtom personálu nezlepší, chyby v nemocniciach a ambulanciách budú len pribúdať.
Aj toto je ukážka toho, čo vravíme, že systém ubližuje našim pacientom.
Zdroj: FB

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno