Niektorí vodiči zmätkovali pri nehode na obchvate v Trnave. Záchranárom ani policajtom nedali prednosť

0
11

KR PZ Trnava |MM| V súvislosti s tragickou nehodou na obchvate v Trnave, sa policajti opäť stretli s tým, že viacerí vodiči nevedia reagovať na prichádzajúce auto s právom prednostnej jazdy.

Autá stáli v kolónach po celom meste a policajti so zapnutými majákmi museli často úplne zastaviť a počkať, kým si ich vodiči vizuálne všimnú a s autom im umožnia prejazd. S týmto istým problémom sa denno denne stretávajú na cestách nielen policajti, ale aj hasiči či záchranári, ktorí sa ponáhľajú na vážne a život ohrozujúce prípady.

Vodiči v meste sú povinní počas jazdy kontrolovať situáciu na ceste nielen pred sebou, ale aj za sebou. To platí aj v prípade, ak stoja v kolóne. Počas jazdy by vodič nemal byť rozptyľovaný napríklad hlasnou hudbou, slúchadlami na ušiach alebo zaneprázdnený požiadavkami posádky. Je potrebné, aby dokázal v dostatočnom predstihu zareagovať na zvukové a výstražné znamenia. Brzdenie a preraďovanie sa na poslednú chvíľu celú situáciu sťažuje.

POZOR NA ZÁCHRANÁRSKU ULIČKU

Na diaľnici sú vodiči povinní vytvoriť záchranársku uličku vždy v kolóne, bez ohľadu na to, či túto uličku auto s právom prednostnej jazdy využije. Ide zo zákona o preventívne opatrenie, aby vodiči na majákoch mali na diaľnici alebo mimo obce zabezpečený plynulý prejazd. S autom sa teda presuňte k najbližšej krajnici tak, že ak ste v:

✅ rýchlejšom pruhu – ľavá krajnica
✅ strednom a pomalšom pruhu – pravá krajnica

NAJČASTEJŠIE CHYBY VODIČOV

➡️ zostanú stáť na mieste bez posunu na krajnicu
➡️ nezmyselne sa presúvajú z pruhu do pruhu
➡️ počas jazdy nesledujú situáciu na ceste
➡️ uhýbajú vozidlám s majákom na poslednú chvíľu

Vodiči myslite na to, že aj vy sa raz môžete ocitnúť v situácii, kedy budete pomoc potrebovať čo najskôr. Včasným vytvorením záchrannej uličky zvýšime šance na prežitie tých, ktorí sú práve v ohrození života a zdravia.

Video k záchranárskej uličke si môžete pozrieť tu:

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno