Noviny nefungujú na náhodu a nie sú sociálnou sieťou

0
551

Mám zato, že dostatočne dlhú dobu verejne upozorňujeme na degeneráciu značného množstva ľudí sústavným používaním sociálnych sietí a na následky, ktoré virtuálne životy týchto ľudí na nich samotných a v spoločnosti zanechávajú.

Niektorí jedinci sa na sieťach správajú ako „odtrhnutí z reťaze“ a to, čo si dovoľujú, je povedané slušne  – za hranicou akceptovateľnosti.

Na základe požiadavky pátracieho tímu sme v piatok v neskorých večerných hodinách zverejnili pátranie po nezvestnej osobe I.V. Pátranie uverejnila autorita, v tomto prípade  Ministerstvo vnútra  SR a to na oficiálnej stránke ministerstva s výstupom s regulérneho pátracieho systému  PATROS.

V médiu sme teda neuverejnili FB status nejakého pomätenca, alebo prepnutého jedinca, ktorý sa chce zabaviť, ale oficiálne pátranie po nezvestnej osobe !! Nebolo prvé, desiate, sté a nebolo ani posledné. Túto službu orgánom verejnej moci poskytujeme (nielen my) vo verejnom záujme a zdarma, resp. na naše náklady.

Čo pre nájdenie stratených ľudí, zločincov a pod. ste pani Kristína Buchová vykonali Vy?

Na druhý deň, teda v sobotu nás telefonicky kontaktoval otec nezvestného  I.V. s tým, že syn bol žiaľ nájdený mŕtvy. Maximálne korektný rozhovor a pán bez problémov a výhrad pochopil, že my nemôžeme príspevok stiahnuť (noviny fakt nemôžu fungovať ako FB alebo hobby web), no samozrejme ho aktualizujeme o zrušenie pátrania, no v momente, ked bude oficiálne zrušené už spomenutou autoritou.

Pátranie po celoštátne hľadanej či nezvestnej osobe teda nemôže byť zrušené bývalým spolužiakom nebohého, kamarátkou, susedom, jeho spokojným zákazníkom, diskutujúcim na FB, či v novinách a nech sa to zdá akokoľvek nepochopiteľné – nemôže byť zrušené ani hľadanou osobou, či otcom osoby nezvestnej.

Kedy teda môžu noviny s medzinárodnou registráciou rešpektujúce štandardné postupy a pravidlá považovať pátranie za zrušené?  V momente, kedy to autorita oznámi, prípadne keď pátranie stiahne zo systému, resp. z oficiálneho webu.

Iné konanie by bolo z našej strany svojvoľné !!

Keďže sa tak nedialo ani popoludní, proaktívne sme my kontaktovali vedenie PZ so žiadosťou o upresnenie, či pátranie trvá, alebo nie. Po preverení informácie, nám bolo oznámené, že pátranie bolo zrušené a z oficiálneho webu  bolo následne stiahnuté. Do jednej minúty bola u nás vykonaná aktualizácia s informáciou o zrušení / odvolaní pátrania.

Podotýkame, že z našej strany sa vo veci preverovania jednalo vyslovene o nadprácu a nie je našou povinnosťou atakovať autoritu. Štandardne čakáme na jej konanie.

Všetko by bolo v poriadku, keby do prípadu aktívne, primitívne a agresívne nezasiahli diskutujúci ako inak – na sociálnej sieti. Vyzerá to tak, že niektorí jedinci sú skutočne mimo realitu a za každú cenu si vyžadujú pozornosť a to verejným urážaním kohokoľvek ich napadne. Hulvátske  nadávky, osočovanie a neoprávnené útoky (je úplne jedno či úmyselne, z neznalosti alebo tuposti – výsledok je rovnaký) na redakciu, verejné ponižovanie a …

… vlastne si pozrime, čoho sú v tomto prípade „dámy“ schopné …

Priznávam, že moja tolerancia voči obsahu diskusných príspevkov takmer nekonečná, no čo je moc, to je moc.

Nie pani Kristína Buchová, nik v redakcii nie je kokotx – to len Vy ste si pravdepodobne neuvedomili, že ste s výrazmi v štandardnej komunikácii zaužívanými pravdepodobne v rodinnom kruhu vyšli na verejnosť a že nie každý Vám bude automaticky tolerovať Vaše oplzlé správanie a osočovanie. Že to nevadí Vašej rodine, tých dvom krásnym detičkám na Vašom verejnom profile, ja ani nik z nás neovplyvní. No verejne sa takto primitívne a oplzlo vyjadrovať na adresu tých, ktorí postupujú podľa pravidiel – tak to nie. To je už za hranicou.

Dali sme Vám možnosť zaujať stanovisko k Vašim verejne prezentovaným urážkam touto správou:

Dobry den, aktualne pripravujeme material o urovni diskusie pod clankami a na FB, v ktorom bude pouzite aj Vase VEREJNE vyjadrenie pod OFICIALNYM PATRANIM zverejnenym Ministerstvom vnutra SR – prebrane na SOL. Davame Vam moznost vyjadrit sa k Vasmu VEREJNE napisanemu prispevku s obsahom neopravnene osocujucim redakciu, jej team, ktora patranie a dalsie obdobne oznamy a poziadavky organov statnej moci a samospravy uverejnuje ZDARMA a vo verejnom zaujme. Dakujeme. Majko

Najskôr ste dve odoslané správy zrušili a následne došla táto Vaša reakcia:

Snáď už len drobná poznámka – pani Kristína Buchová, Vy to evidentne máte pomýlené. To Vy ste  verejne z Vášho verejného profilu dobrovoľne diskutovali pod článkom uverejneným na SOL. Je smutné, že takto primitívne a oplzlo na úrovni 4. cenovej skupiny v krčme a to najmä preto, že sa jedná o tak citlivú vec. 

Naozaj smutné…

Do diskusie sa zapojili ďalšie desiatky ľudí – slušne. Vďaka, a preto ťažko chápať ďalšie dva príspevky:

Komentovať Andreu Hričovskú a Tamaru Voltemar? Nuž, ako by som to napísal – vlastne, už asi všetko dôležité je uvedené vyššie. Po takýchto príspevkoch skutočne nie je dôležité, či boli napísané z neznalosti alebo blbosti. Výsledok je rovnaký. A pritom stačilo spýtať sa… Telefonický kontakt máme zverejnený a na rozdiel od iných (aj od Vás Andrea a Tamara), my komunikujeme.

Rovnakú možnosť vyjadriť sa k verejnému statusu dostali obe diskutujúce, no doteraz ju nevyužili. Asi im stačilo verejne osočovať v diskusii.

– – –

Roky sa snažíme radšej ustúpiť a prehltnúť útoky a osočovanie tam, kde ide o publikované názory a podobne. Ale tam, kde noviny plnia úlohu vo verejnom záujme a striktne postupujú podľa štandardných pravidiel znášať verejné útoky a ponižovanie  – nie !

A diskutujúce ubezpečujem, že na rozdiel od nich, my voči rodine úctu máme. Preto sme sa do diskusie nezapájali. Nie preto, že by u nás absentovala chrbtová kosť, ale opačne, preto, že ju máme.

Priatelia, chápem, že súčasná situácia kľudu v mysli u mnohých z vás nepraje. Aj v týchto fakt ťažkých časoch je však  pred neoprávneným verejným osočovaním iných, lepšie rozmýšľať a písať verejne len to, za čo ste schopní niesť aj zodpovednosť.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno