Nový režim na hraniciach od 9. júla ! Zaočkovaní Slováci budú pri návrate zo zahraničia zásadne zvýhodnení

0
21

Prezídium PZ SR |MM| Rozhodla o tom vláda. Pôvodný cestovateľský semafor, ktorý delil krajiny na tri farby, sa ruší.

Podľa nových pravidiel od 9. júla 2021 už nebude podstatné to, z akej krajiny cestujúci prišiel, ale to, či je zaočkovaný alebo nie.

REŽIM NA HRANICIACH A NOVÝ ALERT SYSTÉM

Alert systém rozlišuje tri stupne, od ktorých sa bude odvíjať intenzita kontrol prichádzajúcich osôb. Aktuálny stupeň varovania bude vždy predkladať na rokovanie vlády minister zdravotníctva.

Od pondelka 5. júla bude Slovensko v II. fáze, ktorá zavádza intenzívne kontroly na hraniciach v určených časoch.

AKO FUNGUJÚ FÁZY?

1️⃣ V zelenej fáze, bude polícia hranice monitorovať, kontroly majú byť náhodné. Policajti ich budú vykonávať v rámci bežného výkonu služby.
2️⃣ V oranžovej fáze, má prejsť kontrolou väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Čas kontroly bude striktne určený v závislosti od kategórie hraničného priechodu. Niektoré malé, menej dôležité miesta na prekračovanie vnútorných hraníc sa uzavrú.
3️⃣ V čiernej fáze na hraniciach skontrolujeme každú osobu. Kontroly sa budú realizovať 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Menšie, menej dôležité priechody sa uzavrú alebo vláda nariadi dočasné obnovenie kontroly vnútorných hraníc a určí, ktoré priechody možno využiť.
V II. a III. fáze bude mať nákladná doprava z kontrol výnimku.

NOVÉ PRAVIDLÁ PO PRÍCHODE ZO ZAHRANIČIA: ZAOČKOVANÍ ĽUDIA BUDÚ ZÁSADNE ZVÝHODNENÍ PRI CESTOVANÍ

Podľa nových pravidiel od 9.júla 2021 už nebude podstatné to, z akej krajiny cestujúci prišiel, ale to, či je zaočkovaný.

NEZAOČKOVANÍ cestujúci sa budú musieť registrovať v eHranici a ísť do povinnej karantény, ktorú si môžu skrátiť negatívnym výsledkom PCR testu najskôr 5. deň od príchodu.
ZAOČKOVANÍ cestujúci sa len preukážu potvrdením o očkovaní (Covid pass alebo certifikát o očkovaní s QR kódom).

Mení sa aj definícia zaočkovaných osôb:
✅2 týždne po druhej dávke (dvoj-dávková vakcína),
✅2 týždne po podaní jedno-dávkovej vakcíny,
✅2 týždne po podaní akejkoľvek vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19.

Zmyslom týchto opatrení je ochrana verejného zdravia a motivácia k očkovaniu. Očkovanie je jedinou cestou návratu do normálu, je to najefektívnejši spôsob ochrany pred vírusom a po novom to bude aj najjednoduchší spôsob, ako v lete cestovať.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno