Martin Klus: „Nezaočkovaní pôjdu po návrate do karantény, zaočkovaní nie“

0
48

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus zverejnil na sociálnej sieti niektoré novinky ktoré sa budú v najbližšej dobe týkať cestovania, napr. ako nezopakovať tragickú druhú vlnu a zaplátať „diery“ na hraniciach:

„Naším cieľom je čím skôr nájsť systémové riešenie, ktoré odbúra neistotu ľudí, ktorí si chcú naplánovať dovolenky. Otvorene sme sa preto rozprávali o tom, že bez permanentných tzv. zdravotných kontrol na hraniciach, nebude možné skontrolovať, z akých krajín ľudia na Slovensko reálne prichádzajú. Prísnejší kontrolný režim na hraniciach je preto jedna z vážnych alternatív. Inšpiráciou môže byť aj susedné Rakúsko, kde polícii dodnes aktívne vypomáhajú s kontrolou aj vojaci.

Lenže ak to na Slovensku myslíme s kontrolou hraníc vážne, musíme nastaviť taký režim, aby to NEFUNGOVALO ako v súčasnosti. Mnohí ľudia si totiž dnes navzájom dávajú vedieť, na ktorých hraniciach sa kontroluje a na ktorých nie. Obchádzajú systém, a to je vzhľadom na riziká spojené s delta variantom koronavírusu nezodpovedné a neprípustné! Prosím vás, nerobte to, v záujme vášho zdravia aj zdravia vašich blízkych!  

JEDNODUCHÉ RIEŠENIE, KTORÉ POMÔŽE NÁM VŠETKÝM – VŠETCI ČO MÔŽETE, DAJTE SA ZAOČKOVAŤ

Zaočkovaní ľudia sa podľa návrhu ÚKŠ SR vyhnú domácej karanténe aj testovaniu. Inými slovami – z tzv. teritoriálneho princípu, ktorý rozdeľoval krajiny na zelené, červené a čierne, prechádzame do tzv. individuálneho (teda uniformného) systému. Ten nebude rozlišovať, odkiaľ človek prichádza, ale či je človek prichádzajúci na Slovensko zaočkovaný (oboma dávkami) alebo nie je zaočkovaný. Očkovaní už nebudú musieť ísť do karantény. Každý, kto bude prichádzať ako zaočkovaný naspäť na Slovensko, bude automaticky uvoľnený z karantény aj z testovania, pretože sa vie preukázať európskym alebo národným covid certifikátom.

Aj takto chceme motivovať tých, ktorí váhajú s očkovaním alebo sa ešte očkovať nedali. Dnes už je vedecky dokázané, že zaočkovaní sú ďaleko menšími prenášačmi koronavírusu a najmä ich priebeh ochorenia je ďaleko menej nebezpečný, ako u nezaočkovaných osôb. Ak by sa teda aj niekto zaočkovaný nakazil v zahraničí a prišiel by späť na Slovensko, tak okrem toho, že je u neho oveľa menšia pravdepodobnosť prenosu na ďalšiu osobu, tak klinické následky, vrátane hospitalizácie, sú oveľa menej komplikované.

NIEKTORÉ VÝNIMKY AJ PRECHODNÉ OBDOBIA BUDÚ NEVYHNUTNÉ

Dôležitou témou sú aj deti od 12 do 18 rokov. Tie by mohli mať prechodné obdobie na očkovanie niekoľko týždňov, počas ktorých sa im odporúča zaočkovať sa. Na deti pod 12 rokov, by sa malo prihliadať cez rodičov resp. tzv. sprevádzajúcu osobu. Ak sú títo resp. táto zaočkovaná, tak sa deti nebudú musieť registrovať, ak rodičia zaočkovaní nebudú, na dieťa sa bude takisto vzťahovať domáca karanténa.

Diskutovali sme aj o tých, ktorí sa z objektívnych zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať resp. o tzv. pendleroch, na ktorých každodenné potreby prechádzať hranicou tiež nesmieme zabúdať. Samozrejme, pri zachovaní ochrany verejného zdravia. Viem si predstaviť pri tejto skupine ľudí pravidelné bezplatné testovania na COVID-19, tak, ako to bolo v predchádzajúcom období. S tým súvisí aj diskusia o dostupnejšom RT-PCR testovaní pre občanov, keďže antigénovému testovaniu do istej miery zrejme „odzvonilo“.

Ďalšie detaily v tejto chvíli nie je možné zverejniť, pretože definitívne slovo bude mať až vláda na svojom rokovaní v stredu. Následne by nové pravidlá mohli začať platiť od piatka, 1. júla 2021, resp. od pondelka 5. júla, čo osobne považujem za reálnejšie a vzhľadom na hĺbku zmien aj korektnejšie. O všetkom podstatnom, vás, samozrejme, budem včas informovať.“

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno