Dnes je tomu 30 rokov, čo územie Československa 20. júna 1991 opustili poslední ruskí okupanti.

0
17

Juraj Mesik

Dnes je tomu 30 rokov, čo územie Československa 20. júna 1991 opustili poslední ruskí okupanti. Po 23 rokov okupácie po sebe zanechali zdevastovanú ekonomiku, vzdelanosť, kultúru krajiny, mnohé ekologické škody neboli odstránené dodnes.
Celú generáciu ľudí u nás okradli o slobodu, životné perspektívy Rakúska (ktoré sme mali na jar 1968) a nahradili ich perspektívou ruských stepí, masového členstva v Zväze československo-sovietskeho priateľstva, pokrytectva, ohýbania chrbtov a soft verzie ruského gulagu.
Už len menšina ľudí nad cca 45-50 rokov zažila a pamätá si, čo okupácia pod hlavňami tisícok tankov a čižmami desiatok tisíc ozbrojencov znamenala. V školách sa o okupácii – a o kolaborácii s okupantmi – mladí skoro nič nenaučia a tak časť ľudí smutno-naivne verí báchorkám zľahčujúcim okupáciu a jej dôsledky, moskovskej propagande prirovnávajúcej ruskú okupáciu a otroctvo rokov 1968-1991 k nášmu dnešnému členstvu v NATO a EÚ.
Zabúdaním na okupáciu a život v otroctve si koledujeme o ďalšiu – „Jediné poučenie z dejín je, že ľudia sú nepoučiteľní“.

Pár faktov o okupácii a odchode okupantov:
Ruské okupačné posádky (pôsobili vtedy pod dobovým označením „sovietske“ – otročili v nich zotročení mladí muži z Ukrajiny, Kazachstanu, Gruzínska, Uzbekistanu, Tatarstanu a z desiatok iných podrobených národov) boli na Slovensku usadené v mestách Nové Zámky, Komárno (a strelnica Modrany), Štúrovo, Lešť, Rimavská Sobota, Jelšava, Rožňava, Ružomberok, Zvolen, Malacky, Nemšová, Vrútky, Nové Mesto nad Váhom a Bratislava.
V Čechách ich bolo ešte podstatne viac https://domov.sme.sk/…/sovieti-po-sebe-zanechali-spust…
Stredná skupina sovietskych vojsk mala v Československu 76 posádok. Kým v Česku mali Sovieti štyri vševojskové divízie, na Slovensku iba jednu. V celom Československu bolo 73 500 okupačných vojakov, 39-tisíc rodinných príslušníkov, 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty, 105 lietadiel a 175 vrtuľníkov.
Na troch miestach republiky Rusi využívali skladiská pre jadrové zbrane.
Už v prvej etape odsunu sa z Československa vyviezlo 36 254 ton technického materiálu
Od marca do júna 1990 to bolo 239 vlakov, ktoré mali spolu 15 328 vagónov
Po vlastnej osi odišlo za ten čas aj vyše 1 150 kusov automobilovej techniky
Stredná skupina mala 73 500 vojakov a 16 270 rodinných príslušníkov.
Zdroj: FB

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno