ISSN 1338-0389

“Úmrtie po očkovaní aj na Slovensku”: Prečo nedokážeme dnes povedať, či za smrť môže alebo nemôže vakcinácia?

Odporúčame

Víkendová kuriozita v Trnave. Jedno auto a dvaja opití vodiči

KR PZ Trnava |MM|  Dve hliadky PMJ zastavili dvakrát to isté auto, na tej istej ulici v Trnave. V...

Trestné oznámenie pre únik nahrávok

V súvislosti s únikom nahrávok Prezídium PZ SR zaslalo vyjadrenie dočasného prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana: „Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry...

Požiar rodinného domu v obci Kľačany

KR HaZZ Trnava |MM| Dňa 26. októbra 2021 pred treťou hodinou rannou prišlo k požiaru rodinného domu v obci...

Hoaxy a podvody – Polícia SR |MM|  Takýto titulok si mohli prečítať diváci spravodajstva RTVS minulý piatok. Reportáž priniesla tragický osud 38-ročnej učiteľky Antónie. Žena poskytla médiu rozhovor pred pár týždňami, bezprostredne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. V rozhovore opisovala vedľajšie účinky. Dva týždne po očkovaní zomrela. V poslednej reportáži sa vyjadroval otec zosnulej, podľa ktorého názoru môže za smrť jeho dcéry podanie očkovacej látky.

Napriek tomu, že priestor na vyjadrenie dostali virológ a Štátny ústav na kontrolu liečiv, z hľadiska celkového dopadu reportáže na časť obyvateľstva to je bezpredmetné. Prečo?

ZAVÁDZAJÚCI TITULOK

Titulok reportáže priamo spájal úmrtie ženy a podanie očkovacej látky. Iste, to, že k úmrtiu došlo po vakcinácií je faktom z hľadiska časovej následnosti udalostí. Publikum sa však na tento titulok nebude pozerať na základe časovej osi, ale priamo si spojí vakcináciu a smrť do jedného vzorca príčiny a následku. To, že za následok smrti svojej dcéry označil vakcináciu jej otec, nie je nič prekvapujúce – ide o pozostalého rodiča, ktorý prežíva najhoršie obdobie svojho života. Hlavným problémom nie je jeho vyjadrenie, ale spracovanie reportáže. Prečo?

Ako sa uvádza v reportáži, pitva, ktorá určí príčinu smrti mladej ženy a možný súvis s podaním vakcinácie, ešte nebola vykonaná. Aj keď toto tvrdenie zaznelo v reportáži, na publikum nebude mať žiadny účinok. Diváci si z reportáže odniesli iba tieto kľúčové slová: „úmrtie po očkovaní“.

Keďže doposiaľ nebola vykonaná pitva, nemôžeme k predmetnej reportáži zaujať postoj hoax-pravda. Nemôžeme ju označiť za hoax, nemôžeme ju označiť za pravdu. Napriek tomu, spôsob jej podania a odvysielania dal signál verejnosti, že očkovanie a smrť majú blízky vzťah.

Médiá, predovšetkým tie s celospoločenským dopadom, by mali k spracovaniu najcitlivejších tém pristupovať zodpovednejšie. Téma vakcinácie dlhé roky, teda už aj pred vypuknutím pandémie, rozdeľuje našu spoločnosť na zástancov a odporcov. Preto podávanie informácií takýmto štýlom prispieva len k zvyšovaniu napätia – a to bez relevantných informácií.

Ak pitva v akomkoľvek prípade potvrdí spojitosť s podaním očkovacej látky, je legitímne o tejto skutočnosti informovať verejnosť prostredníctvom médií. Bez výsledkov pitvy zostáva priestor na špekulácie a unáhlené názory.

O VAKCÍNE ASTRAZENECA

Na rozdiel od konšpirátorských webov si počkáme na fakty a nebudeme manipulovať verejnú mienku vlastnými názormi a konšpiráciami. Dovtedy, sa budeme musieť uspokojiť s preukázateľnými faktami od Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky:

– Vakcína od AstraZeneca bola schválená prísnou Európskou liekovou agentúrou a bola odskúšaná v praxi masívnym očkovaním všetkých vekových skupín vo Veľkej Británii, ale aj očkovaním v ďalších krajinách EÚ.
– Niektoré krajiny v uplynulých dňoch preventívne pozastavili používanie šarže vakcíny od AstraZeneca (Rakúsko, Taliansko, Estónsko, Litva, Luxembursko a Lotyšsko), alebo celkovo pozastavili očkovanie touto vakcínou (Dánsko, Nórsko a Island).
– Tieto preventívne opatrenia boli urobené po tom, ako sa v objavili prípady trombózy po očkovaní touto vakcínou. V súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by prípady súviseli s očkovaním.
– Ide o preventívne opatrenia, súvislosť medzi očkovaním a krvnými zrazeninami skúmajú liekové agentúry jednotlivých krajín. Skúma ich aj Európska lieková agentúra, ktorá v predbežnom stanovisku vyhlásila, že doteraz dostupne informácie naznačujú, že výskyt trombózy medzi zaočkovanými ľuďmi nie je vyšší ako počet pozorovaný u bežnej populácie.
– Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je nepravdepodobné, že by prípady boli spôsobené nekvalitou vakcíny. Na Slovensku pri takmer 100 000 zaočkovaných touto vakcínou neevidujeme prípady hlásení tromboembolických alebo iných vaskulárnych komplikácií.
– Vo Veľkej Británii bolo touto vakcínou zaočkovaných 11 miliónov ľudí. Trombembolické komplikácie boli zaznamenané v 30 prípadoch spomedzi takmer 5 miliónov ľudí zaočkovaných touto vakcínou v EÚ k 10. marcu. Z nich niekoľko bolo fatálnych.
– Predstavitelia Kanady, Austrálie a Nemecka vyhlásili, že v očkovaní pokračujú, vakcínu považujú naďalej za bezpečnú pričom jej prínosy prevyšujú akékoľvek riziká. Očkovanie vakcínou od AstraZeneca naďalej pokračuje aj v krajinách ako Belgicko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Malta, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko alebo Švédsko.

Viac informácií o vakcíne AstraZeneca nájdete tu: https://www.facebook.com/255404251995025/posts/805089500359828/

Úlohou Policajného zboru je chrániť obyvateľstvo Slovenskej republiky, aj keď mnohí konšpirátori sa to snažia spochybňovať – o týchto ľuďoch vás informujeme takmer na dennej báze. Ich nástrojmi sú polopravdy, klamstvá a manipulácie, ktoré vytvárajú v pohodlí svojich domov v priebehu pár sekúnd sedenia za počítačom.

V prípade, že odborníci označia akúkoľvek vakcínu za nebezpečnú, Policajný zbor vás o tejto skutočnosti bude informovať, keďže našim heslom zostáva „pomáhať a chrániť“.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Novinky

Trestné oznámenie pre únik nahrávok

V súvislosti s únikom nahrávok Prezídium PZ SR zaslalo vyjadrenie dočasného prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana: „Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry z tímu Očistec podal trestné...

Požiar rodinného domu v obci Kľačany

KR HaZZ Trnava |MM| Dňa 26. októbra 2021 pred treťou hodinou rannou prišlo k požiaru rodinného domu v obci Kľačany, okres Hlohovec. Na miesto udalosti...

Opatrenia polície počas Sviatku všetkých svätých

Prezídium PZ SR |MM| Tak ako každý rok a každé sviatky, zvyšuje sa počet účastníkov cestnej premávky. Polícia preto aj tento krát prijala opatrenia...

Minulý týždeň jedna nehoda s alkoholom. Vodič nafúkal 2,5 promile

KR PZ Trnava |MM|  Policajti Trnavského kraja vykonali za uplynulý týždeň celkovo: 3640 dychových skúšok (+39)   Z tohto množstva bolo:   40 s pozitívnym výsledkom (-11) 16 vodičov (-10) 24...

Ďalšie články