Nie je respirátor ako respirátor

0
11

MZ SR |MM| V úvode pandémie bol celosvetovo a aj na Slovensku akútny nedostatok respirátorov pre zdravotníckych pracovníkov, preto sa aj neodporúčalo si takéto kupovať a používať aby ostali dostupné tam, kde boli najviac potrebné. Dnes je už situácia s ich dostupnosťou výrazne lepšia a máme výrazne zastúpený aj nákazlivejší variant vírusu B.1.1.7., a preto odporúča ministerstvo zdravotníctva ako aj konzílium odborníkov používať respirátor obzvlášť v uzavretých, málo vetraných a iných rizikových prostrediach.

Nie všetky respirátory si sú ale rovné. Prinášame preto niekoľko odporúčaní:

– Pokiaľ nemáte FFP2 respirátor, noste kvalitné a dobre pasujúce rúško (optimálne chirurgické).
– Látkové rúška odporúčame prať denne.
– Pokiaľ má váš respirátor výdychový ventil je nevyhnutné nosiť cez tento respirátor ešte rúško.
– Respirátor pri bežnom používaní môžte použiť aj niekoľko krát opakovane, medzi použitiami odporúčame vyvesiť a vyvetrať po dlhšiu dobu.
– Nechytajte respirátor / rúško z vonkajšej strany, po manipulácií s rúškom si umyte, alebo vydezinfikujte ruky.
– Pri kúpe respirátoru si overte kvalitu, žiaľ sa opakovane objavujú nekvalitné respirátory, ktoré nespĺňajú deklarovanú úroveň ochrany.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tieto respirátory pravidelne testuje a ich účinnosť si môžte skontrolovať tu:

https://www.cdc.gov/niosh/npptl/respirators/testing/NonNIOSHresults.html?fbclid=IwAR3UQRp0MDORrwEpBSDXNn0mfcnq3XYCn5klO8_c2D7JlEP4-o2jHcHrYds

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno