Deti do škôl 7. decembra nenastúpia. Predpokladaný termín je 8. január 2021

0
30
Minister zdravotníctva Marek Krajčí po rokovaní Ústredného krízového štábu

Do školských lavíc žiaci druhého stupňa a študenti stredných škôl do Vianoc nezasadnú. Po rokovaní ÚKŠ  to potvrdil aj minister školstva Branislav Gröhling.

Plán testovania, ktorý navrhol minister školstva Branislav Gröhling neprešiel ústredným krízovým štábom. Predpokladaný termín nástupu detí do škôl sa presúva na 8. január 2021, minister však musí vypracovať nový plán.

„Verím, že do tretice všetko dobré,“ povedal Gröhling.

Pôvodný plán sa podľa neho nepodaril preto, lebo bez súhlasu ministerstva zdravotníctva a vnútra nemôžu zazmluvňovať zdravotníkov, ktorí budú potrební pri testovaní.

„Potrebujeme súčinnosť aj niektorých ďalších ministerstiev. Rád by som nový plán predstavil do 23. decembra, uviedol minister školstva.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca plán ministra školstva nenašiel podporu a bolo v ňom viacej legislatívnych a technických nedostatkov. Mikulec skonštatoval: „Mal byť predložený návrh, ako zabezpečiť na školách pravidelné testovanie. Zatiaľ ale nespĺňal kritéria, aby ho krízový štáb mohol schváliť alebo vôbec o ňom hlasovať.“

Podľa ministra Gröhlinga je požiadavka, aby sa pretestovali žiaci, ich rodičia a pedagógovia je ale nezrealizovateľná, nakoľko by išlo o otestovanie až 1,5 milióna ľudí.

„Niečo také logisticky nedokážeme  zvládnuť,“povedal s tým, že oslovili aj samosprávy a zriaďovateľov škôl.

Gröhling prišiel dnes na ústredný krízový štáb s návrhom ako pretestovať 70 % žiakov ako aj pedagógov. Tento návrh bol odporúčaný aj zo strany epidemiológov. Cez najbližší víkend sa malo otestovať pár desiatok škôl a podľa toho ako by systém fungoval, v januári by ho upravili.

Minister zdravotníctva Marek Krajči však konštatoval: „Toto nebolo zadanie, ktoré pán minister školstva dostal.“

„Verím, že nejakým spôsobom sa výuka rozbehne a zastabilizuje sa istý systém, aby sme mohli mať deti v školách aj v epidemiologicky nie dobrom čase, ktorý teraz je,“ povedal Marek Krajčí .

Na štábe mali odznieť aj ďalšie návrhy, ako by sa to dalo zabezpečiť ale nešpecifikoval ich.

 

 

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno