ISSN 1338-0389

Zásah Zelenej linky MŽP a intenzívna komunikácia spôsobili odstránenie vraku havarovaného auta do 24 hodín od nahlásenia občanom

Odporúčame

Pri výkopových prácach bola nájdená delostrelecká mína z II. svetovej vojny

KR PZ Trenčín  |MM|  Pri výkopových prácach v areáli bývalého družstva v obci Skačany, okr. Partizánske našiel 37-ročný muž...

Výrobca vakcíny SPUTNIK V požiadal EMA o spustenie procesu priebežného hodnotenia

MZ SR  |MM|  Európska lieková agentúra (EMA) dnes prijala žiadosť výrobcu vakcíny Sputnik V o spustenie procesu registrácie. Výrobca vakcíny...

Dvojica mala predávať na sex neplnoletú, už čelia obvineniu a hrozia im vysoké tresty

Prezídium PZ SR |MM|  Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP P PZ objasnili prípad obchodovania s ľuďmi spáchaného...

Prvý krát sme na havarované auto ležiace na streche iba kúsok od výjazdu z rýchlostnej komunikácie R1 zo smeru od Nitry na Šintavu upozornili pred viac ako týždňom v článku, ktorom sme fotograficky zdokumentovali prvé kroky smerujúce k rozoberaniu havarovaného auta a to odrezaním katalyzátora. Počas fotografovania havarovaného auta na mieste sme telefonicky kontaktovali tiesňovú linku Policajného zboru 158, na ktorej sme nahlásili ako samotné havarované auto, tak fakt, že je s osadenými ŠPZ (evidenčné číslo sme polícii oznámili) a jeho rozoberaním hrozí znečistenie životného prostredia.

Uplynul teda viac ako týždeň a na základe niekoľkých podnetov sme sa na miesto išli pozrieť znovu. Havarované auto odstránené z verejného priestranstva nebolo. Zmeny však nastali. Z auta chýbali tri kolesá a bolo opáskované páskou Polícia vstup zakázaný.

Havarované auto sa nachádzalo na frekventovanom mieste, okolo ktorého denne prejdú stovky áut a nepochybne niekoľko krát aj hliadky policajného zboru. Napriek tomu auto viacej ako týždeň po havárii pri ceste ležalo bez zásahu kompetentných orgánov. Nekontroluje správca komunikácie cesty zverenému do správy?

So stavom nespokojní občania “zabudnutie” tohto auta pri hlavnej ceste a v prírode pre riziko úniku prevádzkových kvapalín, pohonných hmôt a oleja nahlásili aj na Zelenú linku Ministerstva životného prostredia. Linka konala okamžite najskôr telefonicky.

Z jej stanoviska vyberáme:

Zelená linka MŽP SR

št 19. 11. 13:10 (pred 3 dňami)

komu: majko@majko.sk,

Dobrý deň, dnes 19.11.2020 nám bol nahlásený podnet okolo deviatej hodiny ráno, že smerom od Šoporne do Šintavy je už asi týždeň prevrátené vozidlo mimo cesty. Pán chcel vedieť prečo nebolo ešte odstránené, keďže z neho môžu vytekať nejaké technické kvapaliny a podobne.

Následne som kontaktoval Obvodné oddelenie PZ Šoporňa, kde mi povedali, že o tom aute vedia, ale nebola nahlásená žiadna nehoda, to auto sa tam „objavilo“ a oni nemajú na základe čoho konať. Pravdepodobne to bude mať na starosti správa ciest, ale je to v blízkosti diaľnice, tak nevedel mi presne povedať, ktorý subjekt.

Preto som kontaktoval Správu a údržbu ciest Trnavského samosprávneho kraja, kde mi povedali v tom zmysle, že to nie je ich povinnosť, keďže oni odpratávajú autá po nehodách, keď ich zavolá polícia.

Tak som sa snažil dovolať tentokrát na PZ v Seredi, kde mi nikto nedvíhal a potom ste sa mi ozvali Vy.  

– – –

Hneď na druhý deň po nahlásení prípadu na Zelenú linku, zástupcovia Zelenej linky sa o prípad začali zaujímať priamo na mieste. Ide totiž o druhý prípad neriešeného vraku havarovaného auta spôsobilého znečistiť životné prostredie a napriek tomu nechaného takpovediac napospas osudu.

Na základe záujmu o odstránenie potenciálnej environmentálnej záťaže zo strany Zelenej linky začala intenzívna komunikácia jej zástupcu s políciou a správcom komunikácie.

Správa KR PZ Trnava:

Mária Linkešová  –  pi 20. 11. 11:45 (pred 2 dňami)

Dobrý deň,

Polícia sa o havarovanom aute dozvedela až so značným odstupom na základe telefonických podnetov cez linku 158. Operačné stredisko obratom kontaktovalo majiteľa auta, ktorý niekoľkokrát prisľúbil, že auto si príde z miesta havárie prevziať. Lustráciou sme zistili, že ide o 31 ročného majiteľa zo Šulekova.

Vzhľadom k tomu, že auto netvorilo a ani netvorí prekážku v cestnej premávke, polícia ho z dôvodu opakovaných upozornení občanov označila policajnou páskou. Právomoc nakladať s autom má správca komunikácie, ktorý pravidelne vykonáva kontrolu zjazdnosti ciest. Z dôvodu, že majiteľ prejavil záujem, polícia iniciatívne nekontaktovala správcu. Aj napriek tomu však má správca oprávnenie, aby vo veci konal ex offo z úradnej povinnosti.

S pozdravom, mjr.JUDr. Mária Linkešová

– – –

Po niekoľkých ďalších telefonátoch došlo k bezproblémovému pochopeniu záujmu Zelenej linky Ministerstva životného prostredia predísť znečisteniu pôdy havarovaným autom a správca komunikácie prisľúbil odstránenie auta v piatok okolo 15.00 hod. popoludní.

Na miesto dopravnej nehody bola ODI OR PZ Galanta vyslaná hliadka polície, ktorá spomalila premávku na výjazde z rýchlostnej komunikácie, z dôvodu odstraňovania havarovaného auta priamo za zákrutou a správca komunikácie prítomný na mieste zabezpečil odťahovú službu, ktorá zabezpečila postupné otočenie havarovaného auta na kolesá.

Po otočení havarovaného auta na kolesá a jeho vytiahnutí z priestoru mimo cesty bola na mieste odhalená zadymená žiarovka, ktorá mohla slúžiť na nelegálnu aplikáciu omamných látok, čo bolo nahlásené na políciu.

  Na miesto nálezu vyslalo hliadku OO PZ Sereď a následne kriminalistického technika. Až následne už po zotmení bolo auto odťahovkou naložené a odvezené z miesta havárie.

Z uvedeného prípadu sa normálne rozmýšľajúcemu človeku musí naskytnúť hneď niekoľko otázok.

  • Ako je možné, že sa o havarované auto viac ako týždeň nezaujímal jeho vlastník, a ako je možné že mu nezáujem legislatíva umožňuje?
  • Havária nahlásená nebola, no polícia o havarovanom aute na základe informácií novín ako aj ďalších občanov vedela, o čom svedčí aj policajná páska, ktorou miesto nehody označila. Je to všetko čo je v takomto prípade nevyhnutné vykonať?
  • Správca komunikácie políciou informovaný o havárii nebol, no je v poriadku, že viac ako týždeň sa o aute mimo cestu zo svojej iniciatívy nedozvedel?
  • Havarované auto bolo na streche viac ako týždeň a po celú dobu hrozilo znečistenie životného prostredia. Napriek tomu nik na odstránení auta nekonal. Na čo kompetentní čakali? Na rozobratie motora za účelom jeho odovzdania do zberných surovín a kontamináciu pôdy motorovým olejom? Nie je lacnejšia prevencia?
  • Problém bol vyriešený do 24 hodín od nahlásenia prípadu a to až komunikáciou s kompetentnými zo strany Zelenej linky Ministerstva životného prostredia. Zákon teda umožňuje konať aj promptne a z dôvodu prevencie rýchlo. Je to skutočne len o komunikácii a o tom, že kompetentní chcú vec riešiť až na základe urgencií?

V piatok popoludní teda vrak auta bol z miesta dopravnej nehody po viac ako týždni odstránený. Kompetentné orgány sa však musia na základe týchto skúseností zamyslieť nad tým, prečo takýchto áut máme pri cestách množstvo a ako je možné, že vlastníci áut nemajú záujem havarované autá odstrániť a nemajú strach o osud vrakov sa nestarať aj mesiace.

Každé auto predsa musí mať povinné zmluvné poistenie a auto nie je zabudnutá igelitka niekde v parku na lavičke. Každé auto má predsa VIN číslo podľa ktorého je možné dohľadať jeho vlastníka a evidenčné číslo (ŠPZ) ktoré držiteľa auta Policajnému zboru prezradí do niekoľkých minút. Je to málo na konanie?

Nejedná sa v týchto prípadoch o zjednodušenie si práce, benevolenciu, prípadne nezáujem veci riešiť v čase čo najnižších nákladov a následkov spojených s udalosťou?

Počas dvoch týždňov už v dvoch prípadoch zasiahla len niekoľko mesiacov fungujúca zložka Ministerstva životného prostredia. Veci pohla dopredu až intenzívna komunikácia MŽP až po nej sa prejavila snaha kompetentných problém riešiť. Potom už všetko išlo výborne a k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán.

Kedy sa takéto konanie stane pre všetkých kompetentných štandardom ako je tomu v Rakúsku, Nemecku či vlastne všade na západ od nás?

Na kompetentných zostalo sankcionovanie vlastníka havarovaného auta a vymáhanie nákladov spojených so zásahom štátnych orgánov, ku ktorému nemuselo prísť, ak by si vlastník auta splnil povinnosti vyplývajúce mu zo zákona. O vyriešenie prípadu sa ešte budeme zaujímať.

– – –

Ďalšie články týkajúce sa tohto prípadu nájdete tu:

Kus policajnej pásky bude mať onedlho väčšiu hodnotu ako havarované auto

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Novinky

Výrobca vakcíny SPUTNIK V požiadal EMA o spustenie procesu priebežného hodnotenia

MZ SR  |MM|  Európska lieková agentúra (EMA) dnes prijala žiadosť výrobcu vakcíny Sputnik V o spustenie procesu registrácie. Výrobca vakcíny Sputnik V požiadal Európsku liekovú...

Dvojica mala predávať na sex neplnoletú, už čelia obvineniu a hrozia im vysoké tresty

Prezídium PZ SR |MM|  Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP P PZ objasnili prípad obchodovania s ľuďmi spáchaného formou sexuálneho vykorisťovania, pričom obeť...

Vodiči a cyklisti: Alkohol za volant a riadidlá nepatrí

KR PZ Trnava |MM|  Policajti Trnavského kraja vykonali celkovo: 3724 dychových skúšok (-400)   Z tohto množstva bolo: 28 s pozitívnym výsledkom (-1) 16 vodičov (+2) 12 cyklistov (-3) 8 (+1)...

Opäť začína sezóna na dvoch kolesách, polícia radí vodičom motoriek aj áut

Prezídium PZ SR |MM| V Nových Zámkoch prišiel včera o život prvý motocyklista v tomto roku po strete s osobným vozidlom. Každoročne v tomto období...

Ďalšie články