ISSN 1338-0389

Slovensko sprísni opatrenia, Ústredný krízový štáb navrhol vyhlásiť núdzový stav – AKTUALIZOVANÉ

Odporúčame

Opatrenia sú znovu NEprehľadné, do určitej miery mätúce a zbytočne zložité

Pred niekoľkými dňami  ako odozvu na návrh opatrení pri predĺžení lockdownu, ľudia na sociálnych sieťach šírili tento humorne ladený...

Muž čelí obvineniu z drogovej trestnej činnosti

KR PZ Žilina |MM|  Kriminalisti z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline spoločne s policajtmi z pohotovostného policajného útvaru...

Nezhody v troch rodinách vyvrcholili vyhrážkami smrťou

KR PZ Prešov |MM| Vzťahové problémy v troch rodinách v Prešovskom kraji vyvrcholili v uplynulých dňoch nebezpečnými vyhrážkami smrťou...

MZ SR |MM|  Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Slovensku.

  • Zakázané budú všetky hromadné podujatia s výnimkou obradov svadby, pohrebu a krstu, zasadnutí orgánov verejnej moci a podujatí, kde budú mať všetci negatívny test.
  • Reštaurácie a iné prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené len v čase od 6:00 do 22:00, a to len tie, v ktorých sa sedí.
  • V obchodoch a obchodných domoch sa obmedzí počet zákazníkov podľa plochy.
  • Školáci od druhého stupňa základnej školy vyššie budú mať naďalej povinnosť nosiť rúška.

Opatrenia dnes navrhol prijať Ústredný krízový štáb. Platiť by mali od 1. októbra.

  • Pre prvý stupeň základnej budú rúška vysoko odporúčané. V exteriéri budú rúška povinné v prípade, že sa človek od cudzích ľudí nachádza na vzdialenosť menšiu ako dva metre.
  • V obchodoch a obchodných domoch budú naďalej povinné rúška, dezinfekcia rúk a budú platiť dvojmetrové odstupy. Plus bude obmedzený počet zákazníkov podľa veľkosti prevádzky – jeden zákazník na plochu 10 metrov štvorcových. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe.
Ústredný krízový štáb tiež požiada vládu, aby vyhlásila núdzový stav na Slovensku. Ten by mal platiť všeobecne, nielen na oblasť zdravotníctva ako počas prvej vlny. Zaoberať sa tým bude vláda v stredu.
Rakúsko a Maďarsko ostanú naďalej medzi menej rizikovými krajinami vzhľadom na to, že aj na Slovensku sa zhoršila epidemiologická situácia.
Podrobnosti uvedieme neskôr.
– – –
AKTUALIZOVANÉ – MZ SR – doplnenie k jednotlivým bodom
HROMADNÉ PODUJATIA
Zakázané budú športové, kultúrne, spoločenské, firemné, cirkevné a iné hromadné podujatia. Výnimkou budú obrady svadieb, pohrebov a krstov a zasadnutí orgánov verejnej moci. Výnimka sa bude vzťahovať aj na podujatia, kde budú mať všetci účastníci negatívny PCR test na COVID-19 nie starší ako 12 hodín. Organizátor bude povinný nahlásiť konanie takéhoto podujatia na regionálny úrad verejného zdravotníctva 48 hodín predtým.
O povolenom počte ľudí na obradoch sa ešte nerozhodlo. Svadobné oslavy, kary a hostiny po krste však budú zakázané. Ústredný krízový štáb tiež odporučil, aby ľudia preložili aj svoje súkromné rodinné oslavy na vhodnejšiu dobu. Športové tréningy povolené budú.
REŠTAURÁCIE
Reštaurácie, bary a iné prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené len v čase od 6:00 do 22:00, a to len tie, v ktorých sa sedí. Rozvoz jedla a výdaj cez okienko nebude časovo obmedzený. V reštauráciách budú rúška naďalej povinné okrem času konzumácie jedla a nápojov.
OBCHODY
V obchodoch a obchodných domoch budú naďalej povinné rúška a dezinfekcia rúk, dodržiavať sa musia dvojmetrové odstupy. Obmedzený bude počet zákazníkov podľa veľkosti prevádzky – jeden zákazník na plochu 10 metrov štvorcových. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu.
RÚŠKA
Školáci od druhého stupňa základnej školy vyššie budú mať naďalej povinnosť nosiť rúška. Pre prvý stupeň základnej budú rúška dôrazne odporúčané. V exteriéri budú rúška povinné v prípade, že sa človek od ľudí mimo spoločnej domácnosti nachádza na vzdialenosť menšiu ako dva metre.
NÚDZOVÝ STAV
Ústredný krízový štáb tiež požiada vládu, aby vyhlásila núdzový stav na Slovensku. Ten by mal platiť všeobecne, nielen na oblasť zdravotníctva ako počas prvej vlny. Zaoberať sa tým bude vláda v stredu.
RIZIKOVÉ KRAJINY
Rakúsko a Maďarsko ostanú naďalej medzi menej rizikovými krajinami vzhľadom na to, že aj na Slovensku sa zhoršila epidemiologická situácia a máme porovnateľné problémy ako susedné štáty.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Novinky

Muž čelí obvineniu z drogovej trestnej činnosti

KR PZ Žilina |MM|  Kriminalisti z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline spoločne s policajtmi z pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v...

Nezhody v troch rodinách vyvrcholili vyhrážkami smrťou

KR PZ Prešov |MM| Vzťahové problémy v troch rodinách v Prešovskom kraji vyvrcholili v uplynulých dňoch nebezpečnými vyhrážkami smrťou a zabitím. Ich aktéri skončili...

Smutná a zbytočná tragédia. Ranná nepozornosť stála vodičku život

KR PZ Trnava |MM|   Na križovatke ciest II. a III. triedy, neďaleko obce Baka v okrese Dunajská Streda, sa dnes nadránom zrazili dve osobné...

Začali sa prípravné trhové konzultácie k obstarávaniu telových kamier na monitorovanie policajných zásahov

MV SR |MM|  Ministerstvo vnútra začalo 3. decembra 2021 zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na predmet zákazky Telové kamery na odev...

Ďalšie články