ISSN 1338-0389

“S obavami sledujem zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu u nás aj za hranicami Slovenska” – hovorí prezidentka Zuzana Čaputová

Odporúčame

Vo Vnútrozemskej delte Dunaja prebieha simulovaná záplava

Juraj Smatana Roky to vyzeralo ako neriešiteľný problém. Nové vedenie Vodohospodárskej výstavby však urobilo dobré rozhodnutie, zvýšilo prietok vody do...

SEVEROATLANTICKÁ ALIANCIA NA MIMORIADNOM ROKOVANÍ ROZHODLA O STIAHNUTÍ VOJAKOV Z AFGANISTANU

Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO SEVEROATLANTICKÁ ALIANCIA NA MIMORIADNOM ROKOVANÍ ROZHODLA O STIAHNUTÍ VOJAKOV Z AFGANISTANU Pred chvíľou skončilo...

Kontrola vodičov v Seredi a v Šintave vo VIDEU . Policajti riešili 575 osôb kvôli pandémii v kraji

KR PZ Trnava |MM|  Od 2. - 8. 4. 2021 zdokumentovali policajti v rámci Trnavského kraja celkom 575 priestupkov,...
Zuzana Čaputová, prezidentka SR |MM|  S obavami sledujem zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu u nás aj za hranicami Slovenska. Pozvala som preto včera do Prezidentského paláca našich popredných epidemiológov a epidemiologičky spolu s hlavným hygienikom. Podľa ich expertného stanoviska situácia nie je dobrá a najbližšie týždne a mesiace sa budeme stretávať s rastúcim počtom infikovaných, aj s negatívnymi dopadmi na kapacitu nemocníc a vyťažením zdravotného personálu.
Dobrou správou je, že Slovensko začalo obstarávať nový antigénový test na Covid-19, ktorého výsledky sú dostupné do pár minút. Prisľúbila som v tomto procese aj svoju pomoc, aby Slovensko zadovážilo tieto testy čo najskôr, rovnako ako aj pri zabezpečovaní liečiv. Rýchle testovanie, s výsledkom do pár minút, umožní ľuďom žiť slobodnejšie vďaka dostupnosti rýchleho výsledku.
Pre dobré zvládnutie aktuálnej situácie ale nestačí len zlepšenie testovania. Potrebné je zlepšiť samotnú komunikáciu zo strany štátu a jeho inštitúcii. Tomu by pomohlo niekoľko princípov, ktoré som zopakovala aj na tomto stretnutí:
· Opatrenia by nemali byť prekvapením pre verejnosť a majú byť predvídateľné. Tak ako sme mali jasný plán uvoľňovania po prvej vlne, mali by sme vedieť ľuďom dopredu ukázať, aké opatrenia štát zavedie ak sa situácia zhorší.
· Opatrenia, ktoré štát zavádza, musia vychádzať z dát a odborných posudkov expertov a expertiek. Ich autorita je dnes veľmi dôležitá.
· Opatrenia by mali byť zrozumiteľné a férové, to znamená pre prípady s rovnakým rizikom šírenia vírusu by mali platiť aj rovnaké obmedzenia.
· Prezentovať verejnosti by sme mali len opatrenia, ktoré sú definitívne a majú aj najvyššiu politickú podporu. Aby sa nám nestávalo, že v éteri koluje množstvo opatrení a nie je jasné, ktoré z nich a kde vlastne platia. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť opatrení vždy bude zdrojom odporu verejnosti.
· V boji s pandémiou je okrem odbornosti veľmi dôležitý aj efektívny manažment prijímania rozhodnutí a ich výkonu. V nadväznosti na to je rovnako dôležitá komunikácia s verejnosťou a zodpovednosť za ňu. Náš spoločný úspech teda stojí na dvoch pilieroch, manažovanie zo strany štátu a zodpovednosť, solidarita každého z nás. Potrebujeme si znovu a znovu pripomínať, že zmyslom tohto úsilia je ochrana zdravia a životov tých najzraniteľnejších.
· Prijímanie opatrení je potrebné naviazať na rýchle a efektívne kompenzovanie strát. Obzvlášť to platí teraz v oblasti kultúry a športu pretože ide o profesie a segmenty, ktorým sa po prvej vlne nepodarilo pomôcť dostatočne.
Prvú vlnu sme zvládli aj za cenu, že sme dočasne a na nevyhnutnú mieru obmedzili všetky naše sociálne kontakty a tiež za cenu dočasného utlmenia našej ekonomiky. Nikto si dnes neželá, aby sa to zopakovalo znovu. Je teraz len v našich rukách aby sme tvrdým opatreniam dokázali predísť. Chce to však od každého z nás väčšiu mieru obozretnosti, vyhýbanie sa situáciám a miestam s väčším rizikom nákazy a dôsledné rešpektovanie odporúčaní a opatrení epidemiológov a hygienikov. Najmä nosenie rúšok, lebo to je dnes najmenej bolestivé a zároveň aj najúčinnejšie opatrenie pre to, aby sa nám situácia nevymkla spod kontroly. Situácia v okolitých krajinách by pre nás mala byť upozornením. So znepokojením sledujem aj názory rôznych ľudí, ktorí bez rešpektu a samozrejme aj bez zodpovednosti za výsledok, šíria dezinformácie.
Zatiaľ sme na tom aj v prípade druhej vlny stále lepšie ako okolité štáty a podľa slov prítomných odborníkov sme aj na ďalšie týždne a mesiace pripravení. Potrebujeme sa však výraznejšie pohnúť v zabezpečení dostatočnej finančnej, materiálnej, ale aj morálnej podpory našim zdravotníkom a zdravotníčkam v prvej línii. Tí si od nástupu prvej vlny prakticky neoddýchli, stále pracujú v mimoriadnom režime a práve na nich príde v nasledujúcich týždňoch a mesiacov najväčší nápor nových prípadov.
Riešenie situácie si vyžaduje nás všetkých, našu empatiu, solidaritu so slabšími, ohľaduplnosť. Nič viac a nič menej. Zvládneme to.
zdroj: Zuzana Čaputová, fb

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Novinky

SEVEROATLANTICKÁ ALIANCIA NA MIMORIADNOM ROKOVANÍ ROZHODLA O STIAHNUTÍ VOJAKOV Z AFGANISTANU

Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO SEVEROATLANTICKÁ ALIANCIA NA MIMORIADNOM ROKOVANÍ ROZHODLA O STIAHNUTÍ VOJAKOV Z AFGANISTANU Pred chvíľou skončilo mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady s...

Kontrola vodičov v Seredi a v Šintave vo VIDEU . Policajti riešili 575 osôb kvôli pandémii v kraji

KR PZ Trnava |MM|  Od 2. - 8. 4. 2021 zdokumentovali policajti v rámci Trnavského kraja celkom 575 priestupkov, z toho bolo: 👉 210 vyriešených...

Počet vodičov pod vplyvom alkoholu mierne klesol. Viac ich však nafúkalo nad 1 promile

KR PZ Trnava |MM|  Policajti Trnavského kraja vykonali celkovo:  4403 dychových skúšok (+358)   Z tohto množstva bolo: 31 s pozitívnym výsledkom (-5) 20 vodičov (-4) 11 cyklistov (-1) 8 (+3)...

Policajti stiahli z obehu 500 dávok pika

KR PZ Trnava |MM|  Kriminalisti z Dunajskej Stredy zadržali dílera. V jeho aute našli veci súvisiace s drogovou trestnou činnosťou. Sobotný výjazd sa pre 30...

Ďalšie články