ISSN 1338-0389

Strážcovia prírody sú verejní činitelia, každý útok na nich polícia dôsledne vyšetrí

Odporúčame

Dnes je tomu 30 rokov, čo územie Československa 20. júna 1991 opustili poslední ruskí okupanti.

Juraj Mesik Dnes je tomu 30 rokov, čo územie Československa 20. júna 1991 opustili poslední ruskí okupanti. Po 23 rokov...

Mojim cieľom je zvýšiť energetické využitie odpadu zo Slovenska. Vyčistíme si Slovensko!

Jan Budaj už som ako minister podpisoval kde čo, ale tento podpis má mimoriadny rámec : vykonali sme ho za...

MEDVEDÍ STATUS S TÉZAMI, SPOMIENKOU A PS

Marcel Uhrin MEDVEDÍ STATUS S TÉZAMI, SPOMIENKOU A PS Valí sa to odvšadiaľ, titulky denníkov, serióznych aj bulvárnych, k medveďovi sa...

Prezídium PZ SR |MM| Strážcovia prírody či pracovníci inšpekcie životného prostredia pri svojej práci často čelia vyhrážkam či útokom. Ministri Ján Budaj a Roman Mikulec im pri príležitosti  Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) v piatok 31. júla 2020 vyjadrili podporu. Povzbudzujú ich, aby sa obracali na políciu. Avizujú tiež posilnenie postavenia inšpekcie a prípravu koncepcie enviropolície.

 “Postaviť sa zoči-voči znečisťovateľovi alebo pytliakovi, alebo človeku, ktorý sa príde obohatiť tam, kde to zákon zakazuje, si vyžaduje doslova hrdinstvo,” zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj. Poukázal na to, že s rizikovým správaním sa stretávajú aj príslušníci Štátnej ochrany prírody SR a Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP).

“Považujeme strážcov prírody aj pracovníkov inšpekcie MŽP za jedných z hlavných partnerov príslušníkov polície pri odhaľovaní envirokriminality,” uviedol minister vnútra  Roman Mikulec. Bezpečnostný problém vníma, prijímajú sa preto podľa neho opatrenia na zlepšenie spolupráce inšpekcie a polície. Po prizvaní napríklad sprevádzajú inšpektorov pri práci aj policajti.

Minister Mikulec tlmočil tiež výzvu Policajného zboru pre všetkých strážcov prírody, inšpektorov aj bežných ľudí, ktorí prídu do styku s vyhrážkami či fyzickým násilím, aby takéto konanie nahlásili na linku 158. Zdôraznil, že členovia inšpekcie sú verejnými činiteľmi, pri dokázaní spomínaných trestných činov páchateľom hrozí trest 5 až 20 rokov odňatia slobody. Akýkoľvek útok voči strážcom prírody, bez ohľadu na to či verbálny, alebo fyzický, bude podľa ministra vnútra dôsledne vyšetrený.

“Musíme si uvedomiť, že ochranári a inšpektori majú za úlohou chrániť životné prostredie, ktoré patrí nám všetkým. Je preto neprijateľné, aby sa pri svojej práci stretávali s agresívnymi, či zastrašovacími taktikami. Štát bude takéto konanie tvrdo postihovať,” dodal Roman Mikulec s tým, že nedopustí, aby sa v našej krajine stalo z ochrany prírody rizikové povolanie.

Envirokriminalitu považuje minister vnútra za dôležitú oblasť činnosti Policajného zboru. S ministerstvom životného prostredia spolupracuje aj na zmene legislatívy. Šéf envirorezortu v tejto súvislosti tiež apeluje na občanov, aby dokumentovali a nahlasovali podozrenia z narušenia prírody.

Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo hovorí, že štatistiky o prípadoch ohrozenia inšpektorov nevedú. Predpokladá, že keď inšpektori uvidia dôveru vo vedení, začnú sa naň obracať aj s týmito problémami. Na Slovensku podľa neho pôsobí asi 170 príslušníkov SIŽP.

Zámerom Svetového dňa strážcov (World Ranger Day) je poukázať na ich úlohu pri ochrane prírody či záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat. Zároveň je spomienkou na ochranárov zabitých alebo zranených pri výkone ich práce. Podľa medzinárodnej neziskovej organizácie Global Witness bol minulý rok rekordne tragický, keďže počet obetí dosiahol viac ako štyri týždenne (212 za rok). Vyše dve tretiny overených prípadov sa stali v Latinskej Amerike. Najmenej zasiahnutým kontinentom je Európa.

Prvý Svetový deň strážcov sa konal v roku 2007 pri príležitosti 15. výročia založenia ich medzinárodnej federácie (International Ranger Federation).

Zdroj: TASR, Ministerstvo životného prostredia SR

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Novinky

Mojim cieľom je zvýšiť energetické využitie odpadu zo Slovenska. Vyčistíme si Slovensko!

Jan Budaj už som ako minister podpisoval kde čo, ale tento podpis má mimoriadny rámec : vykonali sme ho za prítomnosti premiéra Hegera, na brehu...

MEDVEDÍ STATUS S TÉZAMI, SPOMIENKOU A PS

Marcel Uhrin MEDVEDÍ STATUS S TÉZAMI, SPOMIENKOU A PS Valí sa to odvšadiaľ, titulky denníkov, serióznych aj bulvárnych, k medveďovi sa už vyjadril azda každý „s...

Pri dopravnej nehode na Zemplínskej Šírave vyhasol život motocyklistu

KR PZ Košice |MM|  Včera popoludní došlo na Zemplínskej Šírave k tragickej dopravnej nehode, pri ktorej utrpel motocyklista zranenia, ktorým, žiaľ, na mieste podľahol....

Cyklista zomrel po strete s autom. Vodič z miesta nehody ušiel

KR PZ Nitra |MM| Záchranné zložky boli privolané dnes okolo tretej hodiny v noci do obce Zlatno v zlatomoraveckom okrese. Podľa prvotných informácií tu...

Ďalšie články