Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 12. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Pracovná ponuka snov alebo ako sa rýchlo môžete stať novodobým otrokom

159

MVSR |MM|    Blíži sa leto a spolu s ním prichádza aj čas letných brigád. Študentom hľadajúcim prácu na poslednú chvíľu už nezostalo veľa možností a nechali sa zlákať nebezpečnou ponukou., 28. 05. 2018
 

V posledných rokoch sa čoraz častejšie skloňuje termín novodobé otroctvo. Vidina ľahko zarobených peňazí v jednoduchej práci bez znalosti jazyka môže záujemcu stáť jeho slobodu a môže sa stať obeťou obchodovania s ľuďmi. Odhaduje sa, že tento druh obchodu patrí medzi najvýhodnejšie vôbec, a popri zbraniach a drogách sa nachádza na čele rebríčka nelegálnych obchodov.

Ak sa už raz niekto stane obeťou špinavých praktík obchodníkov s ľuďmi, je veľmi ťažké vymaniť sa a prinavrátiť do predchádzajúceho života. Preto je veľmi dôležitá prevencia.

Hovoríte si, že vás sa to netýka? Že toto nemôže byť problém 21. storočia? Prednedávnom uložil britský súd mnohoročné tresty odňatia slobody siedmim ľuďom, pričom väčšina členov gangu pochádza z  rodiny zo Slovenska.

Slovenská republika je zdrojovou a tranzitnou krajinou pre obchodovanie s ľuďmi. Získavanie ľudí prebieha jednoducho. Napríklad agentúra ponúkne neuveriteľne výhodnú ponuku nenáročnej práce v zahraničí s vysokým zárobkom, ktorý je najčastejšie vyplácaný týždenne, istotu práce a ubytovanie so stravou zadarmo. Samozrejme, vôbec neprekáža, ak uchádzač neovláda jazyk. Mnohým ľudom, často v zúfalej finančnej situácii, takéto ponuky nie sú podozrivé a naletia otrokárom. Do roku 2017 bolo na Slovensku v rámci Programu podpory a ochrany obetiam obchodovania s ľuďmi poskytnutá pomoc 250 osobám, z toho 141 žien a 98 mužov a z tohto počtu ide o jedenásť detí. Najčastejšie formy vykorisťovania sú nútená práca a sexuálne vykorisťovanie. Väčšinou sú to mladé dievčatá, ktoré zneužívajú na prostitúciu či nútené sobáše. Muži bývajú zneužívaní na ťažké práce v továrňach, na stavbách či na žobranie. Takto zneužívaní ľudia pracujú celé dni bez spánku, jedla či základných hygienických potrieb.

Na túto tému upozornili nápaditou formou aj študentky marketingu z Nitry, ktoré na komunikáciu tohto vážneho problému využili guerilla kampaň. Táto forma marketingu v sebe spája drzosť, kreativitu a originalitu a práve týmto spôsobom poukázali na novodobé otroctvo.

Keďže odbor prevencie kriminality má problematiku obchodovania s ľuďmi ako jednu z nosných tém, študentky sa inšpirovali stránkou http://www.novodobiotroci.sk/ a úzko s nami spolupracovali pri tvorbe textu ku kampani.

VÝSTUP:

Študentky sa zahrali na agentúru, ktorá plagátom v centre Žiliny lákala študentov na letnú brigádu snov. Priebeh kampane kopíroval praktiky otrokárov: výhodná ponuka, ktorá je cielená na zraniteľnú skupinu. Väčšina mladých, hlavne stredoškolákov prichádzajúcich zo škôl, prejavilo záujem o ponúkanú prácu. Ponuka práce tiež zaujala staršiu generáciu, ktorá chcela zistiť viac informácií o práci pre svoje deti. Okoloidúci sa so záujmom pýtali na informácie ohľadom práce a bez zaváhania si prevzali pracovnú zmluvu od fiktívnej pracovníčky. V priebehu dvoch hodín sa rozdalo sedemdesiatštyri už vyplnených pracovných zmlúv. To, čo sa v nich dočítali, nezanechalo chladného ani jedného z nich. Záujemcovia zistili, že ich pracovná pozícia by bola novodobý otrok a pre zamestnávateľa s názvom „Obchod s ľuďmi s. r. o.“ by museli vykonávať fyzicky náročné práce, sexuálne služby, nútené žobranie či nútený sobáš. Zmluva obsahovala aj údaj, že mesačná mzda pre zamestnanca neexistuje či iné informácie ozrejmujúce hrozby novodobého otroctva. Recipienti ostali v šoku a na otázku na konci zmluvy, či ju podpíšu, všetci krútili hlavou. Organizátorky akcie veria, že svojou guerilla kampaňou dostatočne upozornili na novodobé otroctvo a že študenti budú pri výbere svojej brigády opatrnejší.


Fotogaléria k článku:

159
Autor: www.minv.sk
159
Autor: www.minv.sk
159
Autor: www.minv.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie