Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 17. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Poznáme držiteľku trojmiliónteho elektronického občianskeho preukazu

159

MVSR |MM| Trenčanka Jana Košecová je trojmilióntou držiteľkou  elektronického občianskeho preukazu s čipom. Vo štvrtok 13. septembra 2018 si svoj doklad prevzala na oddelení dokladov Policajného zboru v Trenčíne.  Ako pani Košecová povedala, občiansky preukaz si menila preto, lebo sa vydala a zmenila si priezvisko. O vydanie nového občianskeho  preukazu požiadala 23. augusta tohto roku.

Občiansky preukaz jej na oddelení dokladov aktivovali a dostala aj čítačku. Ako trojmiliónta držiteľka uviedla, elektronické služby už vo svojom povolaní využíva a je za každý pokrok v tejto oblasti. Umiestnenie ju potešilo a prekvapilo, pretože nevedela, že ministerstvo vnútra udržiava tradíciu uctenia si "eID milionárov":  prvý miliónty občiansky preukaz s čipom sme odovzdali v auguste 2015 v Malackách, druhý miliónty držiteľ o doklad požiadal v roku 2017 v Galante.  Rovnako ako ako s výherkyňou z Trenčína, aj s nimi sa stretli pracovníci MV SR a od generálneho riaditeľa spoločnosti DXC Technology Slovensko /dodávateľ projektu Elektronická identifikačná karta/ Zdenka Bohmera dostali nový notebook.

 

Štart elektronickej komunikácie začal na Slovensku v decembri 2013, kedy MV SR  začalo vydávať elektronické občianske preukazy s čipom a elektronickým podpisom. Občiansky preukaz s čipom /eID karta/ je prostriedok na zaručenú autentifikáciu jeho držiteľa v elektronickom prostredí. O detailoch bezpečného riešenia eID karty informoval prítomných novinárov Radovan  Ďurana z dodávateľskej spoločnosti DXC Technology Slovensko.

V súčasnosti ju vydávame ako

  • občiansky preukaz /od decembra 2013 – viac ako 3 milióny držiteľov /, pričom 45 percent držiteľov má OP aktivovaný /BOK/ a takmer 130-tisíc má aj  elektronický podpis.
  • elektronický doklad o pobyte pre cudzincov /od apríla 2014 -  takmer 149-tisíc držiteľov/
  • alternatívny autentifikátor pre cudzincov a občanov SR bez pobytu na Slovensku /od marca 2017 – vyše 750 držiteľov/
  •  ako doklad pre malý pohraničný styk / od júna 2015 – 6278 držiteľov/.

 

Ako informoval riaditeľ odboru dokladov a evidencií Prezídia PZ Rudolf Hlavatý, elektronický občiansky preukaz v prostredí eHealth  postupne nahradí preukaz poistenca. Je to jeden z dôvodov, prečo MV SR plánuje vydávať občianske preukazy aj všetkým deťom. MV SR vydáva ročne cca 650-tisíc elektronických OP. Vzhľadom na ďalšie rozširovanie elektronickej komunikácie sa plná penetrácia v SR predpokladá v roku 2021.

OP s čipom je po aktivácii bezpečnostným osobným kódom /BOK/ autentifikačným, čiže prihlasovacím prostriedkom do elektronickej schránky, ktoré úrad vlády /konkrétne jeho Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby -  NASES/ zriaďuje na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk.

  • Bez aktivovaného OP s čipom nie je možné dostať sa do schránky a teda je nemožná elektronická komunikácia. Slúži ako komunikačný prostriedok pri využívaní  stoviek elektronických služieb štátu, ktoré používatelia nájdu na www.slovensko.sk.
  • Výhodou e-služieb je okrem úspory času aj úspora správnych poplatkov – tie pri elektronickej komunikácii klesajú o 50 percent /najviac však do výšky 70 eur/.

 

Ministerstvo vnútra sprístupnilo 112 služieboblasti registrácie osôb a ich pobytu, matričné služby, služby národnej evidencie vozidiel, služby elektronického archívnictva,  služby registra adries, živnostenského podnikania a sprístupnili sme aj služby pre elektronické poskytovanie štatistík z činnosti polície a činnosti integrovaného záchranného systému.


Fotogaléria k článku:

159
Autor: www.minv.sk
159
Autor: www.minv.sk

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie