Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 12. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Polícia žiada verejnosť o pomoc v prípadoch unesených a nezvestných detí

159

Prezídium PZ SR |MM|  Na celom svete si stratené a nezvestné detipripomíname 25. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí. V tejto súvislosti  Policajný zbor informuje širokú verejnosť o postupe pri nahlasovaní nezvestnosti dieťaťa a o možnosti, ako môže byť verejnosť nápomocná prostredníctvom pohotovostného systému AMBER Alert Slovensko – „dieťa v ohrození života“.

Zaregistrujte sa do systému AMBER Alert

Policajný zbor má od roku 2015 možnosť využívať systém AMBER Alert, ktorý bol vybudovaný v spolupráci s neziskovou organizáciou Linka detskej istoty. Tento systém je určený na pomoc pri pátraní po nezvestných deťoch v bezprostrednom ohrození života a zdravia. Prostredníctvom neho je možné v krátkom čase informovať širokú verejnosť o pátraní po nezvestnom dieťati, ktoré sa stalo obeťou trestného činu, napr. únosu alebo obchodovania s ľuďmi. V dnešnej dobe moderných komunikačných prostriedkov a otvoreného priestoru bez hraníc už hľadanie nezvestného dieťaťa nie je len vecou polície, ale je potrebná spolupráca verejnosti, neziskového, štátneho aj komerčného sektoru. Každý môže pomôcť.

 

Z tohto dôvodu Policajný zbor vyzýva širokú verejnosť, aby sa zaregistrovala na webovej stránke www.amberalert.sk. Po registrácii bude občan informovaný na svoju e-mailovú adresu v prípadoch, keď dôjde k vyhláseniu pátrania po dieťati v ohrození života. Priamo na svoju adresu dostane fotografiu dieťaťa so základnými informáciami. Vďaka rýchlosti systému a vyhlásenia pátrania získa všetky potrebné informácie a v prípade, že dieťa v ohrození spozoruje, bude polícia promptne informovaná.

 

Od zavedenia systému AMBER Alert Policajný zbor nezaznamenal prípad nezvestného dieťaťa, kedy by bolo účelné využiť tento systém. Z tohto dôvodu Policajný zbor plánuje začiatkom mesiaca jún 2019 celoplošné testovanie systému AMBER Alert, kedy zaregistrovaní užívatelia dostanú správu o fiktívnej nezvestnosti dieťaťa.

Čo robiť v prípade nezvestnosti dieťaťa

V prvom rade je potrebné preveriť všetkých rodinných príslušníkov, kamarátov, spolužiakov a prehľadať všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať. Ak je toto pátranie neúspešné, je nevyhnutné zistiť, čo všetko si dieťa mohlo zobrať so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu.Následne je potrebné nezvestnosť oznámiť na najbližšom útvare Policajného zboru, ktorý ihneď začne pátrať po dieťati, keďže na Slovensku neexistujú žiadne 24-hodinové lehoty od doby zmiznutia dieťaťa.

Ako postupuje Policajný zbor v prípade nezvestnosti dieťaťa

Policajt pri prvom kontakte s oznamovateľom  nezvestnosti získava  základné informácie o nezvestnom dieťati:
- aktuálna fotografia
- popis oblečenia
- okolnosti vzniku nezvestnosti (nezatajujte, ak je za tým hádka s rodičmi)
- jeho profily na sociálnych sieťach
- zdravotný stav (užívanie liekov)
- informácia o tom, kde rodičia a známi zatiaľ pátrali

Policajný zbor začína po dieťati pátrať okamžite. Vyrozumejú sa všetky policajné hliadky v teréne a pripravia sa podmienky na zahájenie pátracej akcie. Záleží od konkrétnych okolností, aké prostriedky a metódy budú v danom prípade využité. (napríklad koľko policajtov bude zapojených do pátrania, či budú k pátraniu privolaní psovodi, použitý vrtuľník, vyhlásený systém AMBER Alert alebo či bude pátranie zverejnené v hromadných oznamovacích prostriedkoch).

Pátranie po nezvestnom dieťati sa vyhlasuje celoplošne  na území Slovenskej republiky prostredníctvom informačného systému pátrania po osobách (PATROS), ako aj vo všetkých krajinách Schengenského priestoru prostredníctvom Schengenského informačného systému (SIS).

Na Slovensku je nezvestných 15 detí do 15 rokov

 

Nezvestným dieťaťom sa považuje dieťa, ktorého miesto pobytu nie je známe, môže byť ohrozené na živote a zdraví, nie je páchateľom trestného činu a jeho nezvestnosť bola nahlásená Policajnému zboru.  K 15. 05. 2019 Policajný zbor eviduje na pátraní 15 maloletých detí (vo veku do 15 rokov) a 59 mladistvých osôb (vo veku od 15 – 18 rokov). Väčšina nezvestných detí sa vypátra v priebehu pár hodín až pár dní. Existujú aj prípady, kedy nezvestnosť dieťaťa trvá dlhší čas, niekedy aj pár rokov. Sú to najmä prípady (tzv. rodičovských únosov), kedy dieťa je v prítomnosti  rodiča, ktorý sa zdržuje mimo územia Slovenskej republiky. Najväčšiu skupinu nezvestných detí tvoria deti, ktoré ušli zo zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately alebo z azylového zariadenia (tzv. chovanci). Vo vyššie uvedených prípadoch polícia pátra bez využitia systému AMBER Alert, nakoľko tieto prípady nespĺňajú podmienky aktivácie systému AMBER Alert.

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Prezídium PZSR
159
Autor: Prezídium PZSR

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie