Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 25. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Policajné správy z Prešovského kraja

KRPZ Prešov  |MM| Pátracia akcia 100:

Na území Prešovského kraja vykonali policajti včera ráno celokrajskú pátraciu akciu 100.  

Pátracia akcia bola zameraná na pátranie po osobách, na ktoré je vydaný príkaz na zatknutie, príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody a zatýkací rozkaz, taktiež po nezvestných osobách a osobách, ktoré sú podozrivé zo spáchania trestnej činnosti. Policajti počas akcie prekontrolovali 80 motorových vozidiel a 278 osôb. Vypátraných bolo 9 osôb, z toho 2 osoby podozrivé z trestnej činnosti, 2 osoby na základe príkazu na  zatknutie, 3 osoby na základe príkazu na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody a 2 osoby, kde bolo pátranie po ich pobyte. Okrem vypátraných osôb policajti v rámci akcie zistili 44 rôznych priestupkov, ktoré boli vyriešené v blokovom konaní.

 

Nakupoval, ale neplatil:

Z prečinu krádeže obvinili včera bardejovskí policajti 33 ročného muža z Bardejova.

Počas včerajšieho popoludnia prišiel obvinený Bardejovčana do jednej z predajní potravín na Ul. Dlhý rad v Bardejove. Z predajnej plochy vzal čistiaci prostriedok na WC, čistiaci prostriedok na riad, čistiaci prostriedok bez chlóru, šesť rôznych šampón, dve ústne vody, dve balenia farby na vlasy, tri krémy, kávu a nápoj Ice Tea. Všetok tovar spolu v hodnote 42,88.- € si vložil do vaku, ktorý mal so sebou a prešiel nim cez pokladničnou zónou bez zaplatenia, kde bol zastavený pracovníkom predajne potravín. Odcudzený tovar bol v nepoškodenom stave vrátený naspäť do predaja. Obdobného skutku sa obvinený dopustil aj dňa 3.6.2018 v obchodnom dome v Bardejove, kde odcudzil tovar a za uvedený skutok bol prejednaný v blokovom konaní a bola mu uložená pokuta. Po zadržaní a obvinení bol obvinený muž umiestnený do cely policajného zaistenia.

 

Objasnená krádež vecí z domu v Stráňanoch:

Vyšetrovateľ zo Starej Ľubovne vzniesol včera obvinenie za zločin krádeže a prečin porušovania domovej slobody dvom mužom (19r. a 23r.) z obce Stráňany, okr. Stará Ľubovňa.

Obvinená dvojica mala vo večerných hodinách počas zimných mesiacov koncom roka 2017 a začiatkom roka 2018 vniknúť cez zadný plot na dvor jedného z rodinných domov v obci Stráňany. Následne na vchodových dverách poškodili visiaci zámok avšak do domu mali vojsť cez zadné okno, na ktorom prestrihli drôt ukotvený v drevenom ráme okna, ktorý držal okno na malej vetračke. Celý dom prehľadali a z podkrovia mali odcudziť krovinorez s príslušenstvom, 2 ks detských prenosných vysielačiek a elektrický hubič hmyzu. Majiteľovi domu vznikla celková škoda 395.- €. Obvinení sú stíhaní na slobode.

 

Nezastavila na STOP-ke, pri kontrole nafúkala:

Popradskí dopravní policajti obvinili včera 34 ročnú ženu z Popradu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. 

Obvinená žena viedla v utorok (19.06.2018) dopoludnia po Novej ulici v Poprade - Veľkej osobné auto Opel Astra. Pred železničným priecestím na predmetnej ulici nerešpektovala dopravnú značku STOJ, daj prednosť v jazde, vozidlo nezastavila a pokračovala plynule cez železničné priecestie. Zastavila ju preto hliadka PMJ, ktorá vodičku pri kontrole podrobila aj dychovej skúške na alkohol. Výsledok bol pozitívny s hodnotou 0,61 mg/l etanolu na liter vydychovaného vzduchu. Okrem toho v tom čase v jej vozidle na sedadle spolujazdca nebola maloletá osoba pripútaná bezpečnostným pásom. Obvinená vodička bola umiestnená do cely policajného zaistenia a stíhaná v tkz. super rýchlom konaní. 

 

5/ Dôchodkyňa sa nedala oklamať:

Pod zámienkou dopravnej nehody zaťa sa pokúsil neznámy zlodej vylákať peniaze od 68 ročnej Popradčanky. 

Ženu telefonicky kontaktoval včera dopoludnia neznámy muž, ktorý sa jej predstavil ako doktor Varga. Uviedol jej, že jej zať utrpel nehodu, pri ktorej si zranil jazyk a nemôže hovoriť a taktiež, že pri tejto nehode došlo k poškodeniu auta maďarských občanov a ich dieťa utrpelo otras mozgu. O niekoľko minút neskôr jej ten istý muž zatelefonoval znovu a ženu požiadal o zaslanie 4 000.- €, ktoré údajne potrebuje jej zať, aby mu nezobrali vodičský preukaz a aby posádke druhého auta vyplatil ujmu. V následných telefonátoch ju inštruoval, že peniaze má zaslať prostredníctvom služby Western Union do Maďarska na ním uvedené meno. To našťastie neurobila, keďže ju telefonicky kontaktovala jej dcéra a uistila ju, že jej manžel je doma a nič sa mu nestalo. Prípad prevzal popradský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu podľa spáchaného v štádiu pokusu.

 

Toto je len jedna z mnohých zámienok, ktoré využívajú podvodníci na oklamanie a okradnutie dôverčivých seniorov. K ďalším často používaným legendám, ktoré používajú páchatelia, aby si získali dôveru seniorov za účelom zmocnenia sa ich majetku i naďalej patria „Vnuk“, „Kamión resp. Kufrikári“, „Predaj tovaru“ alebo „Poskytovanie rôznych služieb".

Legenda ,VNUK“  - spravidla ide o vytipované volania páchateľov seniorom, pri ktorých sa páchateľ do telefónu predstavuje ako príbuzný seniora, najčastejšie ako vnuk. V niektorých prípadoch sa môže predstavovať ako synovec, zať, brat alebo syn. Pokiaľ sa v telefóne ozve starší hlas, začne páchateľ s touto osobou komunikovať a bez toho,  aby si to poškodený uvedomil, zistí od neho pravé meno  príbuzného. V jeho mene potom komunikuje s poškodeným ďalej a žiada o požičanie peňazí.

Legenda ,,KAMIÓN/KUFRIKÁRI“- spravidla ide o vytipované obete seniorov, ktoré páchatelia oslovujú priamo na ulici s vopred pripravenou legendou. Najčastejšie používaná legenda, ktorú páchatelia používajú je predstieranie nehody kamiónu pri ktorej sa ťažko zranili ich príbuzní, ktorí majú postúpiť ťažkú operáciu, ktorá je finančne nákladná. Páchatelia sa snažia presvedčiť seniorov, že  na  operáciu, potrebujú  finančnú hotovosť v eurách, pričom tvrdia, že oni majú peniaze v inej mene a nemajú čas ich zameniť.

Legenda ,,PREDAJ TOVARU/POSKYTOVANIE SLUŽIEB“  - spravidla ide o vytipované obete seniorov, ktoré páchatelia oslovujú priamo v ich obydlí pod vopred pripravenými legendami. Najčastejšie ide o predaj tovaru alebo poskytnutie rôznych služieb napr. „predaj kuchynského riadu“, „predaj paplónov“, „predaj nožov“ alebo  „vyplatenie preplatku“, „výhra v lotérii“, „odpis plynu, vody, elektriny“, „poskytnutie potravinovej pomoci“, „zvýšenie dôchodku“ alebo „pomoc pri upratovaní“. Páchatelia uvedú, že nemajú presnú sumu na vyplatenie preplatku alebo nemajú vydať peniaze pri kúpe tovaru a požiadajú ich o rozmenenie bankoviek, pričom sledujú seniorov, kde majú uložené peniaze. Následne pod ďalšími zámienkami,  napr. sú smädní alebo potrebujú ísť na WC sa snažia odlákať pozornosť seniorov za účelom, aby sa mohli zmocniť ich finančných úspor alebo rôznych cenností.

 

Polícia vyzýva seniorov na zvýšenú ostražitosť, obozretnosť a opatrnosť najmä voči osobám, ktoré nepoznajú, nakoľko môže ísť o podvodníkov, ktorí si ich vopred vytipovali za účelom získania ich finančných úspor alebo cenností. Vzhľadom na to, že páchatelia si vyberajú fyzicky slabšie obete a využívajú ich dôverčivosť a bezbrannosť, polícia odporúča seniorom, aby:

 

-          zvýšili obozretnosť, ak ich akákoľvek osoba požiada telefonicky o požičanie finančnej hotovosti a overili si situáciu u ďalších blízkych, prípadne príbuzných osôb,

-          overili si, či naozaj volá ich príbuzný a neverili výhovorkám osobe po telefóne, že má iný hlas kvôli tomu, že má chrípku alebo je nachladnutý,

-          nedôverovali a nepožičiavali peniaze neznámym osobám, ktoré ich náhodne oslovia  na ulici alebo pred domom s požiadavkou, že súrne potrebujú požičať  finančnú hotovosť a ako dôvod uvádzajú silné emotívne príbehy (napr. vážna dopravná nehoda, pri ktorej sa ťažko zranil ich príbuzný a peniaze potrebujú na zaplatenie operácie, avšak nemajú eurá len inú menu, a preto im ako zábezpeku nechajú v taške inú menu, pre ktorú sa vrátia a donesú im požičané peniaze),

-          nesadali do auta s neznámymi osobami, ktoré ich oslovia pod zámienkou, že nevedia, kde je nemocnica, nakoľko v aute ich pod rôznymi emotívnymi príbehmi budú žiadať o peniaze na operáciu pre príbuzného v súvislosti s vymyslenou dopravnou nehodou,

-          neotvárali svoje príbytky neznámym osobám, ktoré im výhodne ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo ich uisťujú, že im prišli vyplatiť výhru v lotérii, či zvýšiť dôchodky,  

-          odmietli ponúkanú službu pracovníkov plynární, elektrární, vodární, poisťovní, či iných inštitúcií, ktorí sa bez ohlásenia a predloženia odborných preukazov snažia vykonávať rôzne činnosti (napr. odpis plynu, vyplatenie preplatku za vodu),

-          nepodpisovali bez konzultácie s príbuznými alebo právnikmi rôzne dokumenty s osobami, ktoré nepoznajú,

-          odmietali bezdôvodnú, v niektorých prípadoch až násilnú pomoc od neznámych osôb (napr. pomoc s nákupom, odvoz smetí z dvora), nakoľko podvodníci ovládajú veľa spôsobov a používajú rôzne zámienky ako okradnúť svoje obete,

-          nevyberali finančnú hotovosť a cennosti v prítomnosti neznámych osôb,

-          udržiavali dobré vzťahy so susedmi v dome, vedeli ich telefónne čísla, viditeľne mali zapísané aj iné dôležité telefónne čísla (polícia, lekár, hasiči),  nakoľko v prípade potreby je ich pomoc najrýchlejšia,

-          kontaktovali políciu na čísle 158 (112), ak sa osoba, ktorú nepoznajú správa podozrivo a snaží sa pod rôznymi zámienkami  nadviazať s nimi kontakt,  získať ich dôveru a vstúpiť do ich príbytku.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie