Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 12. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Otvorenie moderného výcvikového centra Canispol Slovakia pre služobných psov a kynológov

159

MVSR |MM|   Štvornohí profesionáli a ich inštruktori budú trénovať a pracovať v novom prostredí. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky otvorilo 16. februára 2016 v Bratislave stredoeurópske výcvikové centrum Canispol Slovakia. Areál poskytne pre služobných psov lepšie podmienky pre ich výcvik, ustajnenie a veterinárnu starostlivosť. Projekt vybudovania centra bol financovaný Programom švajčiarsko-slovenskej spolupráce.

 

Budovanie, rekonštrukcia a nákup techniky

Nová výcviková hala, koterce pre viac ako päť desiatok psov, rekonštrukcia veterinárnej ambulancie a ubytovacích priestorov pre frekventantov, nákup modernej techniky a vybavenia. To je len časť z projektu Zlepšenie pripravenosti záchranných zložiek MV SR, v rámci ktorého putovali financie aj pre potreby služobných a záchranárskych psov. „Postavenie služobných psov a ich inštruktorov má nenahraditeľné miesto v Policajnom zbore SR. Len za minulý rok zasahovali vo viac ako 20 000 prípadoch. Nepátrajú iba po návykových a nebezpečných látkach, ale aj po ľuďoch, ktorým mnohokrát zachránili život. Nielen ľudia, ale aj zvieratá v službe ministerstva vnútra si zaslúžia kvalitné podmienky na prípravu a prevenciu. Verím, že sa im bude v nových priestoroch páčiť a že sa svojim psovodom za to odvďačia oddanosťou, poslušnosťou a nasadením,“ povedal podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Súčasťou projektu sú aj spoločné školenia slovenských psovodov so Záchranárskym útvarom armády Švajčiarskej konfederácie zamerané na pátranie v teréne, v ruinách a nočné cvičenia v zrúcaninách.

 

Celoživotný výcvik pre štvornohých záchranárov

Služobné psy sa v špeciálnej kynológii zameriavajú na záchranárske práce a vyhľadávanie výbušnín, omamných a psychotropných látok (drog), akcelerantov horenia, tabaku a tabakových výrobkov, mŕtvolných pachov a bankoviek. „Základný výcvik našich psov síce trvá tri mesiace, no formuje a vyvíja sa v podstate po celý ich život. Preto je veľmi dôležité poskytnúť im a ich inštruktorom čo najlepšie podmienky. Výsledky sa potom ukážu nielen na medzinárodných podujatiach, na ktorých naši členovia viackrát uspeli, ale aj v priamom nasadení,“ vysvetlil riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru Branislav Diďák.

 

Príbehy so šťastným koncom

Štvornohí záchranári sa nemôžu podeliť o svoje pracovné úspechy, musia to za nich urobiť ich inštruktori, s ktorými trávia nespočetne veľa času. Medzi príbehy so šťastným koncom z posledného obdobia patria tri obdivuhodné výkony. Služobná suka Jess našla v lesnom poraste nad mestom Handlová psychicky chorú ženu, ktorá bola nezvestná 36 hodín a pod vplyvom liekov a alkoholu sa chcela pokúsiť o samovraždu. Dasty vypátral v ťažko dostupnom teréne osobu nezvestnú tri dni, ktorá bola ťažko podchladená a v bezvedomí. Samotní hasiči sa k nej dostali po troch hodinách. Jedným z najčerstvejších úspešných prípadov je výkon psa Uxar, ktorý za jeden mesiac vypátral dve osoby, ktoré sa pod vplyvom silných liekov pokúšali spáchať samovraždu.

 

Podpora zo Švajčiarskej konfederácie

Vybudovanie a rekonštrukcia výcvikového centra je súčasťou projektu Zlepšenie pripravenosti záchranných zložiek MV SR. Projekt finančne z väčšinovej časti zabezpečil Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce vo výške 3 754 407 eur pričom na samotné výcvikové centrum bola použitá suma 1 935 580 eur. Podobné programy so Švajčiarskou konfederáciou fungujú aj pre iné rezorty a oblasti na Slovensku a taktiež v rámci iných členských štátov Európskej únie. V rokoch 2004-2014 Švajčiarska konfederácia vyplatila štátom EÚ 1 miliardu švajčiarskych frankov, na Slovensko smerovalo vyše 66 miliónov frankov.


Fotogaléria k článku:

159
Autor: MVSR

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie