Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 20. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Devínska Nová Ves v spolupráci so ŽSR vybudovala nové parkovisko pri železničnej stanici

159

ŽSR |MM| Obyvatelia a návštevníci mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves majú od pondelka, 12. novembra 2018 jednoduché riešenie, čo so svojim autom pri tamojšej železničnej stanici. V spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky sa totiž Devínska Nová Ves môže pochváliť, že v krátkom čase vybudovala úplne nové parkovisko pre autá pri tamojšej železničnej stanici. Ide o jeden z prvých príkladov konkrétnej realizácie projektu budovania  parkovísk pri železničných staniciach, ktorý ŽSR začali v marci tohto roku. Funguje na jednoduchom princípe  - ŽSR poskytnú za zvýhodnené nájomné svoje voľné plochy pri železničných staniciach, obec alebo mesto na tejto ploche na vlastné náklady vybuduje parkovisko, ktoré bude spravovať.  

To v Devínskej Novej Vsi má kapacitu 41 miest a pre vodičov, ktorí ho budú využívať, je bezplatné. Mestská časť v zmysle nájomnej zmluvy, platnej na najbližších desať rokov s možnosťou jej predĺženia o ďalších päť rokov zaplatí ročne ŽSR celkové nájomné 240,68 EUR, t.j. 0,22EUR/m2 a bude sa na vlastné náklady starať o jeho celoročnú (najmä zimnú a letnú) údržbu.

 

,,Cieľom našej vzájomnej spolupráce je prispieť k riešeniu zlej dopravnej situácie v Bratislave a okolí, zlepšiť   prístup k železničnej stanici. Je to príklad, ako sa dá premeniť výborná spolupráca mesta a manažéra infraštruktúry. Vieme tak pritiahnuť viac cestujúcich na železnicu, ponúknuť im výhodnú kombináciu spojenia auto – vlak a tým odľahčiť centrum Bratislavy od náporu osobných áut,“ uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

 

Vzájomnú spoluprácu si pochvaľuje aj starosta mestskej časti Devínska Nová Ves Milan Jambor, ktorý ako jeden z prvých v rámci celého Slovenska s projektom súhlasil: ,,Veľmi sa teším, že sme náš dlhodobý problém s parkovaním pri železničnej stanici vyriešili týmto elegantným a pre obidve strany výhodným riešením. Najväčším prínosom však bude nové parkovisko pre vodičov, ktorí sa kvôli nedostatku parkovných miest pri stanici každý deň zbytočne stresovali. Verím, že včerajším dňom budú mať naši občania o dôvod viac využiť pri cestovaní do Bratislavy vlak.

Nové parkovisko výrazne zlepší aj situáciu obyvateľov priľahlých ulíc pri železničnej stanici v Devínskej Novej  Vsi, kde doteraz parkovali návštevníci stanice.  

 

V súvislosti s projektom budovania parkovísk pri železničných staniciach, so zvýšením počtu parkovacích miest ŽSR posúdili 150 lokalít v rámci celého Slovenska. Po výzve, ktorú ŽSR v marci 2018 zverejnili, bolo za účelom spolupráce oslovených 90 miest a obcí, z toho 43 v rámci celého Slovenska zatiaľ na ponuku nereagovalo. Potešujúce však je, že až 47 miest a obcí prejavilo záujemo spoluprácu v tomto projekte a vo viacerých z nich už boli uskutočnené rokovania. Uzatvoriť nájomnú zmluvu, ktorá je zo strany ŽSR finálnym štádiom, sa podarilo v dvoch obciach, a to Bratislava – Devínska Nová Ves a v Lehniciach. V 9 prípadoch oslovených obcí sa nájomná zmluva už pripravuje, ide o Brestovany, Humenné, Lučenec, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Prievidza, Púchov – Horné Kočkovce, Šurany, Trnava.

 

ŽSR pri posudzovaní lokalít riešili aj problémy, ktoré vytvorenie nových parkovísk neumožňujú. Najčastejšie je to fakt, že ŽSR nevlastnia v predstaničnom priestore pozemky vhodné na tento účel, v niektorých lokalitách sú už dlhodobo uzatvorené zmluvy o prenájme a v  8 lokalitách to nie je možné z dôvodu toho, že existujúce pozemky sú potrebné pre prevádzku železničnej dopravy.

 

,,O ďalších nových parkovacích miestach sme pripravení rokovať so samosprávami, priebežne oslovujeme ďalšie obce, aby sme zistili ich záujem a v prípade kladného stanoviska pristúpime k preverovaniu vhodných pozemkov. Rád by som aj touto cestou vyzval primátorov a starostov na spoluprácu, na definovanie potreby a spoločné preskúmanie možností, kde a ako by bolo možné nevyužívané priestory zveľadiť a prebudovať na parkoviská pri železničných staniciach,“ dodal M. Erdössy.

 

ŽSR sú manažér infraštruktúry, spravujú železničné trate, železničné stanice, trakčné vedenia, železničné stanice a zastávky, železničné mosty a tunely a podľa platnej legislatívy nemôžu prevádzkovať parkoviská pri železničných staniciach. Môžu však za zvýhodnené nájomné poskytnúť svoje priestory samosprávam za účelom vytvorenia a prevádzkovania parkovísk.  Vzhľadom na špecifické podmienky a rôzny rozsah predmetu nájmu je každé rokovanie o zmluve individuálne.

 

 

 

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: ŽSR

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie