Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 12. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Buď svetlo !

Miloš Majko28. 01. 2013 01:48:49Technika
200

Svetlo potrebujeme pre život.  Vždy a všade tam, kde chceme plnohodnotne fungovať. Pri voľnom čase, učení, pri práci. V tme umelé zdroje svetla chytajú záchranári, jaskyniari, baníci, policajti, čportovci  i bežní ľudia.

Najmä moderné technológie a miniaturizácia elektronických súčiastok priniesli neskutočné pokroky aj v osvetlovacích telesách a prenosných batériách. No a tú najväčšiu slávu žnú súčasné miniatúrne a mimoriadne výkonné svetlá, ktorých zdrojom dnes už nie je klasická  Edisonova žiarovka, halogénka či kryptónová výbojka, ale  vysoko svietivá LED dióda.

V ponuke mnohých obchodov aj na internete je veľa rôznych svetiel a to aj pracovných. Mnohé z nich sú prispôsobené na použitie v extrémnych podmienkach s možnosťou pripevnenia na ochrannú helmu. Sú  vhodné nielen pre športovcov, ale aj pre profesionálov - napríklad pre záchranárov.

Výrobcom špičky v tomto obore je  Slovák   pán  Halama, ktorý žije a tvorí pri  Piešťanoch. O jeho produktoch a ich kvalite viac v článku profesionálov - jaskyniarov:

Buď svetlo!

Vtedy riekol Boh, Buď svetlo! A bolo svetlo. Boh videl, že svetlo je dobré; vtedy Boh oddelil svetlo od tmy.( Genesis 1,4)

Boh však nemyslel na jaskyniarov a zabudol oddeliť svetlo od tmy pod zemou - v jaskyniach. Skôr mal asi zámer pričleniť tieto priestory k podsvetiu. Jaskyniari však jeho zámer narušili tým, že do podzemia priniesli svetlo a aj tu oddelili svetlo od tmy. V porovnaní s božím počinom to bol len chabý pokus, ale stačí to na rozšírenie podzemných obzorov. O miere tohto rozšírenia rozhoduje kvalita jaskyniarskeho svetla.

      Vývoj jaskyniarskeho osvetlenia nebol priamočiary. Ja osobne sa s tým potýkam už pomaly 40 rokov. A až po takejto dlhej dobe som mohol skonštatovať: „Je svetlo“. Keď som sa začal niekedy v roku 1970 zaujímať o jaskyne, svietil som si ručnou baterkou, prípadne ručnou karbidkou. To bolo celkom fajn, dokým sme nezačali zliezať priepasti alebo sme nevošli do väčších jaskýň. Karbidka v ruke bola nanič. Buď prekážala, alebo svietila do očí. Keby sme sa boli hlbšie zaujímali o technické výdobytky skupiny Viliama Rozložníka, boli by sme sa jednoduchou úpravou karbidky dopracovali k riešeniu s horákom na prilbe. Tu práve vývoj jaskyniarskeho osvetlenia urobil veľkú zákrutu smerom naspäť a k špeciálnemu vyvíjaču acetylénu na opasku a horáku na prilbe sa jaskyniari dopracovali znova až po mnohých rokoch. Dodnes je to výborné riešenie a donedávna som si aj ja myslel, že nenahraditeľné.

      S výsadným postavením acetylénu pri svietení v jaskyniach zamával až príchod lediek. Začala vznikať „nová platforma“, ktorá postupne naberá dych. Čo vlastne očakávame od dobrého speleologického svetla? To závisí hlavne od toho do akých jaskýň chodíme a čo tam robíme. Pokiaľ raz za čas navštívime nejakú menšiu jaskyňu a chceme trochu pokopať, stačí nám aj ľahká ledka typu Tikka. Pokiaľ robíme prieskum v Jaskyni v ponore Jašteričieho jazera, nieto nad starú „hipmanku“, ktorej spoľahlivosť v zablatenom mokrom prostredí je dodnes unikátna. Pokiaľ sa vyberieme na 4 až 6 dní pod zem do Mesačného tieňa, tak potrebujeme svetlo, ktoré dlho vydrží, má dostatočnú intenzitu svietenia a poskytuje komfort pri pohybe v jaskyni. Komfort nie je samoúčelný, pretože zvyšuje pohyblivosť a bezpečnosť. Na to potrebujeme dobré periférne videnie. To všetko dokáže dobré karbidové svetlo zabezpečiť. V kombinácii s výkonným halogénom alebo LED- svetlom je to O.K.

      Keď som začal chodiť do Mesačného tieňa, musel som minimalizovať aj množstvo materiálu, ktoré treba ku jaskyni vyniesť. Fotobrašna v kombinácii s karbidkou a zásobou karbidu začínala byť nad moje sily. Navyše už mnoho rokov mi vadí, že jaskyniari rozsýpajú vyhorený karbid kade-tade po jaskyni, takže som mal snahu sa karbidky zbaviť. Prvou reálnou alternatívou bolo LED svetlo Silva L1. 3W LED svetlo s výbornou výdržou a dostatočnou svietivosťou. Dokúpil som ešte Tiku XP, aby som mal zálohu. Karbidku som definitívne odložil, ale nenahradil. S L1 sa dalo v MT celkom dobre fungovať pri pohybe na 1W a občas presvietiť na 3W na kvalitné alkalické batérie 3-4 dni. Problém však bol pomerne úzky intenzívny kužeľ svetla, ktorý rušil periférne videnie.

      V lete 2008 prišiel do Krásnohorskej jaskyne nejaký pán Halama, ktorého sme dovtedy nepoznali a chceli si svietiť svojim svetlom. Mal jaskyniarske svetlo StenLight. Výkon aj konštrukcia tohto svietidla ma veľmi zaujala. Konečne poriadne expedičné jaskyniarske svetlo. Tento budúci „dobrodej“ slovenskej speleológie povedal, že by chcel niečo podobné vyvinúť a vyrábať. Krátko nato mi jedno svetlo StenLight daroval. Vďaka tomu sme na pána Halamu nezabudli.

      StenLight sme zaradili do prevádzky v Krásnohorskej jaskyni a bolo to naše najlepšie svetlo. Potvrdil sa však znova jeden fakt, že parametre LED svetiel, uvádzané výrobcami sa opierajú o to, že bežný užívateľ ich nikdy nedokáže overiť. Takto nevydržalo ani ročnú prevádzku v jaskyni MYO XP (zníženie svietivosti o 50 %) a aj StenLight  sa po 8 mesiacoch tiež pokazil (odišla elektronika). Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí.

      Pán Halama sa dostavil znova asi po roku a doniesol 7 svietidiel svojej výroby, aby sme ich testovali v Krásnohorskej jaskyni. To je všetko, čo za ne chcel. Boli sme v šoku. Konečne sme mali na prevádzku svetlá, ktorých potenciál sme nemohli ani využiť a dokonca nás nestáli ani cent.

      Rozbehla sa spolupráca, ktorej výsledkom sú  2 typy LED svetiel, líšiace sa  maximálnym výkonom – LS1 9W a LS1m 15W. LS1m vzniklo z mojej túžby mať jedno svetlo na pohyb po jaskyni aj na fotenie pod zemou. Svetlo LS1m splnilo všetky moje potreby súvisiace so svietením pod zemou. Samozrejme limitované fyzikálnymi zákonmi.

      Technické parametre svietidla si môže záujemca vyhľadať na internete (napr.: http://www.krasnohorskajaskyna.sk/svetlo.html). Tu len v krátkosti popíšem vlastnosti tohto svietidla, aby bolo možné si o ňom urobiť predstavu.

      Svietidlo LS1 je univerzálne jaskyniarske svetlo vhodné na bežné aj expedičné použitie. Je kompaktnej odolnej konštrukcie, vodotesné do minimálne 1 m pod vodou. Ako zdroj svetla sú použité dve najmodernejšie LED Cree XR-E R2 s účinnosťou >100 lm/W a sú riadené vlastnými meničmi s vysokou účinnosťou. Jedna LED má optický kolimátor pre osvetľovanie do diaľky (15°) a druhá LED má kolimátor pre osvetľovanie so širším svetelným kužeľom (45°). Systém ovládania umožňuje nastavovať intenzitu osvetlenia (5 stupňov) a pomer intenzít svetelných kužeľov. Vyspelá elektronika riadi celú činnosť svietidla včítane kontroly teploty a kontroly napätia na akumulátore, aby nedošlo k jeho úplnému vybitiu. Ako zdroj napätia môže byť použité čokoľvek v rozsahu 4 až 16.8V pre LS1 a 8 až 16.8V pre LS1m. Vzhľadom na túto univerzálnosť umožňuje svetlo aj nastavenie dolnej hranice napätia zdroja, ktorá má byť sledovaná.

      Požiadavka na kompaktnosť svietidla si vyžiadala efektívnu kontrolu teploty svietidla. Celkový príkon 3,5 W je hranica, ktorú dokáže teleso svietidla za izbovej teploty trvalo uchladiť. Preto je 4. stupeň svietenia nastavený práve na túto hodnotu a maximálny výkon je možné zapnúť iba na 15 sekúnd. To bohato stačí na prisvietenie a aj expozíciu záberu.

      Vynikajúce vlastnosti svetla sú dnes už spoľahlivo otestované v prevádzke Krásnohorskej jaskyne, pri akciách v Mesačnom tieni a tiež množstvom fotografií, ktoré sme s pomocou svetiel LS1m urobili. Konečne môžem povedať, že jaskyňu vidím a aj pod zemou došlo k oddeleniu svetla od tmy.

      Na záver ešte uvádzame pre porovnanie svietivosť troch svetiel na približne rovnakom výkone LS1, Tikka XP2 a Silva L1. Detailné porovnanie viacerých svetiel nájdete na vyššie uvedenej internetovej adrese.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie