Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 12. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

Boj proti povodniam bude jednoduchší aj v obciach Žilinského kraja

159

MVSR |MM|  ‚Piatok trinásteho‘ je pre mnohých ľudí z celého sveta symbolom nešťastných udalostí. Pre primátorov a starostov 40 miest a obcí zo Žilinského kraja tento dátum bude navždy znamenať nový začiatok v boji proti povodniam. Presne v tento deň si od ministerstva vnútra prevzali špeciálne protipovodňové vozíky, ktoré im pomôžu v boji proti ničivému živlu.

 

Voda je dobrý sluha, ale zlý pán

O svojich nešťastných dňoch by každoročne dokázali prehovoriť tisícky Slovákov. Búrlivé záplavy im nielenže pravidelne ničia majetky, prístupové cesty, ale aj zabíjajú hospodárske zvieratá a ohrozujú ľudské životy. O niečo ľahšie sa miestnym dobrovoľným hasičom bude dariť v boji proti rozbúreným hladinám riek a potokov. Minister vnútra Robert Kaliňák odovzdal 40 zástupcom miest a obcí Žilinského kraja protipovodňové prívesné vozíky. „Škody spôsobené týmto prírodným živlom sa v posledných rokoch rátajú v stá miliónoch eur. Netreba zabúdať na to najcennejšie, ľudské životy, ktorých nemalý počet vyhasol počas povodní. Je zodpovednosťou ministerstva vnútra, aby ohrozeným obciam podalo pomocnú ruku. Verím, že tieto vozíky sú významným krokom pre ochranu ľudí a zvýšenie odolnosti krajiny proti povodniam,“ povedal minister vnútra.

 

Technické prednosti vozíkov ocenia v teréne

Každý vozík je síce na prvý pohľad rozmerovo menším a nedá sa z tohto hľadiska zrovnávať s hasičskými vozidlami, avšak vo svojom vnútri obsahuje všetky nevyhnutné a moderné technické prostriedky, ktoré hlavne dobrovoľní hasiči doposiaľ nemali k dispozícii. Výbava vozíka zahŕňa kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, osvetľovacie vybavenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo s vybavením, plávajúce čerpadlo, náradie a príves. Vozík sa bude priamo nachádzať v obci a keďže je ľahko manipulovateľný, dokáže sa včas dostať na miesto pretrhnutej hrádze či vyliateho potoka, aj za pomoci klasického motorového vozidla.

 

Ministerstvo pripravuje ďalšiu pomoc proti prírodným katastrofám

Protipovodňové vozíky sa dostanú do konca tohto roka do presne 621 obcí po celom Slovensku. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 500 eur, všetky sú súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Celková hodnota projektu je 63 000 000 eur a v najbližších mesiacoch sa prostredníctvom neho bude distribuovať aj ďalšia špeciálna technika určená na boj proti prírodným katastrofám. Za obdobie 2004-2013 spôsobili iba povodne na Slovensku škody vo výške 707 miliónov eur.

 

Zoznam miest a obcí zo Žilinského kraja, ktoré si v piatok (13.11.) prevzali protipovodňové vozíky:

 

okres Čadca (14):Čadca, Čierne, Dunajov, Klubina, Makov, Nová Bystrica, Oščadnica, Podvysoká, Skalité, Vysoká nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Olešná, Raková, Stará Bystrica

 

okres Kysucké Nové Mesto (10):Dolný Vadičov, Horný Vadičov, Kysucké Nové Mesto, Kysucký Lieskovec, Lodno, Lopušné Pažite, Nesluša, Ochodnica, Povina, Rudinska

 

okres Bytča (5):Bytča, Petrovice, Predmier, Štiavnik, Veľké Rovné

 

okres Žilina (11):Hričovské Podhradie, Kľače, Lysica, Rajecké Teplice, Rosina, Stránske, Svederník, Teplička nad Váhom, Terchová, Varín, Žilina


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie