Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-0389   Dnes je 18. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra RSS Export článkov
Top panel

„HERBA“ spôsobuje závislosť, je extrémne nebezpečná, už v malých dávkach môže zapríčiniť smrť z predávkovania

159

KRPZ Banská Bystrica |MM| Polícia v Tornali začala v januári trestné stíhanie vo veci drogovej trestnej činnosti. V závode v Tornali páchateľ v plecniaku neoprávnene prechovával pre vlastnú potrebu v mikroténovom vrecku neznámu zelenú sušinu. Zaistená látka bol zaslaná na expertízne skúmanie.  Expertíza potvrdila, že rastlina s hmotnosťou 0,505 g obsahuje prítomnosť látky 5-fluoro-ADB, syn. 5-fluoro-MDMB-PINACA, ktorá je jednou z nových syntetických látok s psychoaktívnym účinkom. Ide o zakázanú látku, ktorá je všeobecne známa ako „HERBA“. Na základe výsledkov expertízy poverený príslušník už obvinil 24-ročného muža, bytom Kráľ v okrese Rimavská Sobota, z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Za tento prečin hrozí trest odňatia slobody až na 3 roky.

 

Ďalší prípad vyšetruje polícia v Revúcej, kde vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia toxikománie. Páchateľ si minimálne od júla 2018 až doposiaľ, na presne nezistenom mieste, pravidelne najmenej dvakrát týždenne, zadovažoval a následne prevážal na rôznych doposiaľ nestotožnených osobných motorových vozidlách do obce Gemer, návykovú látku, ktorá je svojimi vlastnosťami spôsobilá nepriaznivo ovplyvniť psychiku a sociálne správanie človeka, medzi koncovými užívateľmi známu ako HERBA. Látku prechovával aj v mieste svojho bydliska v obci Gemer. Formou predaja ju šíril užívateľom v obci Gemer, po 5 eur za jednu dávku. Zaistená látka bola zaslaná na expertízne skúmanie a v súčasnosti čakáme na výsledky expertízy.

 

Čo je to herba?

 

Herba je slangovo označená sušina s obsahom psychoaktívnej látky, pričom existuje veľké množstvo psychoaktívnych látok s rovnakým alebo podobným účinkom, pričom nie všetky tieto látky sú na zozname zakázaných látok v zmysle zákona o omamných látkach, psychotropných látkach. Kým táto droga nebola zakázaná, konanie páchateľa bolo posudzované ako šírenie toxikománie.

Polícia v Revúcej riešila tento problém od samého počiatku, resp. od prvej informácie, že v jeho územnom obvode sa takáto droga šíri. V júni 2013 operatívne oddelenie odboru kriminálnej polície začalo tieto informácie preverovať, kde následne po vykonaní domových prehliadok došlo k prvej úspešnej realizácii. Celkovo okresné riaditeľstvo PZ v Revúcej dokumentovalo 14 trestných vecí v súvislosti s herbou.

Vekovú skupinu predávajúcich osôb tvoria prevažne dospelé osoby, vekovou skupinou konzumentov sú osoby blízke veku 18 rokov, resp. mladistvé osoby. Droga slangovo označená ako „herba“ je tzv. droga chudobných.

Tolerancia k týmto syntetickým kanabinoidom sa môže vyvíjať pomerne rýchlo a pravdepodobne toto môže byť spojené s relatívne veľkou schopnosťou spôsobiť závislosť. Už v malých dávkach môže zapríčiniť smrť z predávkovania a preto je extrémne nebezpečná. Ich účinky aj toxicita môžu byť približne 10 až 100 násobne vyššie, ako účinky prírodných kanabinoidov. Preto možno konštatovať, že látka 5-fluoro-MDMB-PINACA, môže ovplyvňovať psychiku človeka a môže mať nepriaznivé účinky na jeho zdravie, jeho ovládacie alebo rozpoznávacie schopnosti, alebo sociálne správanie.

Dňom 1. novembra 2018 nadobudol účinnosť zákon č. 287, ktorým sa  mení a dopĺňa zákon č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, kde sú uvedené konkrétne psychoaktívne látky, ktoré sú zakázané a ktoré vlastne môžu byť obsiahnuté v sušine zv. herba. Herba resp. sušina - látka obsahujúca konkrétne psychoaktívne látky je od vedy zakázanou látkou.

 

 

 

 

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: KRPZ
159
Autor: KRPZ
159
Autor: KRPZ

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: KRPZ
159
Autor: KRPZ
159
Autor: KRPZ

159
Autor: KRPZ
159
Autor: KRPZ
159
Autor: KRPZ

159
Autor: KRPZ

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Vyhľadávanie Posledné komentáre
KomentárChoseS 17-05-2015 20:25:42:
Dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu pri obci Tepličky
Komentármatias 20-04-2015 21:33:18:
Polícia zadržala dvojnásobného vraha odsúdeného na doživotie
Komentár 13-04-2015 18:42:02:
Návrh na podanie obžaloby
Komentárjh 04-04-2015 12:56:18:
Zásahy DHZO Pobedim pri odčerpávaní vody
Komentárredakcia 30-03-2015 20:26:08:
Vo večerných hodinách mala byť zastavená železničná doprava v Bytči - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNa takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31:
Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu
Komentár 25-03-2015 21:13:58:
Dopravná nehoda pri Ružomberku
Komentár 04-03-2015 13:42:45:
Pri dopravnej nehode vyhasol život mladého vodiča
Komentárredakcia 13-02-2015 11:33:49:
Polícia žiada o pomoc pri zistení totožnosti neznámeho muža - AKTUALIZOVANÉ
Komentár 18-02-2015 16:14:15:
Aktuálne - dopravná nehoda dvoch kamiónov na D2 - AKTUALIZOVANÉ
Reklamna plocha
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© www.rescueonline.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na www.rescueonline.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign

HASICI V AKCII
Označenie inzercie